Forum Discuţii diverse Cultură generală Cum ar fi corect gramatical?
Discuție deschisă în Cultură generală

Cum ar fi corect gramatical?

Am o mică dilemă, care din cele două variante ar fi corectă din punct de vedere gramatical ?
1 - Am zis ca va mai zic nimic, dar nu ma pot abține
2 - Am zis ca nu va mai zic nimic, dar nu ma pot abține.
Mulțumesc anticipat tuturor celor care își răpesc puțin din cunoștințele lor și din timpul lor liber pentru a-mi răspunde.
A doua, evident, cuvântul nimic are sensul de nici măcar un cuvânt și, spre deosebire de prima, are înțeles.

Am avut și eu o dilemă asemănătoare :) Mă deranja sintagma mai bine ca niciodată, consideram că mai bine ca oricând e corect, însă ambele forme sunt acceptate.
Mulțumesc, o zi ușoară!

Ares-3 a scris:

A doua, evident, cuvântul nimic are sensul de nici măcar un cuvânt și, spre deosebire de prima, are înțeles.

Am avut și eu o dilemă asemănătoare :) Mă deranja sintagma mai bine ca niciodată, consideram că mai bine ca oricând e corect, însă ambele forme sunt acceptate.

Forme corecte de plural

Forma de plural al anumitor substantive poate fi o reală capcană pentru mulți vorbitori ai limbii române. Anumite substantive au o formă de plural la care nu te-ai fi gândit, cu atât mai mult cu cât formele acestora sunt destul de ciudate. Potrivit actualizării din DOOM 3, există mai multe astfel de substantive a căror formă de plural nu o știai sau o utilizai în mod incorect. Iată câteva exemple în acest sens.
Aragaz: forma corectă de plural a substantivului „aragaz” este „aragaze”. „Aragazuri” este utilizat greșit;
Almanah: forma corectă de plural a substantivului „almanah” este „almanahuri”. „Almanahe” este utilizat greșit;
Blană: forma corectă de plural a substantivului „blană” este „blăni”. ”Blănuri” nu este greșit însă face referire la articole de îmbrăcăminte și nu la piei prelucrate;
Bairam: forma corectă de plural a substantivului ”bairam” este ”bairamuri”. „Bairame” este utilizat greșit;
Boschet: forma corectă de plural a substantivului „boschet” este „boschete”. ”Boscheți” este utilizat greșit;
Fașă: forma corectă de plural a substantivului ”fașă” este „feșe”. „Fașe” este utilizat greșit;
Ciubuc: forma corectă de plural a substantivului „ciubuc” este „ciubucuri”. Forma de plural ”ciubuce” nu este greșită însă nu se referă la același termen;
Colonel: forma corectă de plural a substantivului „colonel” este „colonei”. „Colonei” este utilizat greșit;
Macrou: forma corectă de plural a substantivului „macrou” este „macrouri”;
Monedă: forma corectă de plural a substantivului „monedă” este „monede”. „Monezi” este utilizat greșit;
Sindrom: forma corectă de plural a substantivului „sindrom” este „sindroame”. „Sindromuri” este utilizat greșit;
Sânge: forma corectă de plural a substantivului „sânge” este „sângiuri”. Acest termen nu este utilizat de aproape nimeni;
Pârâu: forma corectă de plural a substantivului „pârâu” este „pâraie”. „Pârâuri” este utilizat greșit.

[ link extern ] /