Forum Discuţii diverse Cultură generală Cum e corect?
Discuție deschisă în Cultură generală

Cum e corect?

Am primit o reclamă in care era scrisa urmatoarea întrebare:
,,Cum verifici că interfonul este montat corect?''
Am scris firmei că după părerea mea ar fi fost corect: ,,Cum ştii dacă interfonul este montat corect?''
Răspunsul din partea firmei a venit: Corecte sunt ambele variante.
Eu ramân la părerea mea. Dar întreb aici pe forum sa aflu care este părerea DVS?
Nimeni nu va poate da astfel de raspuns ,poate doar un expert specialist in aceasta materie.
De altfel nici nu rezulta care erau intrebarile si care erau raspunsurile si in functie de ce considerente sau date trebuia sa dati raspunsul corect.
Radu Gabrian, Mediator
Cred ca aia au dreptate ! Te poti consola cu gandul ca si ei bajbaie, numai prima formulare este absolut corecta ! Iei un dictionar sau o gramatica a limbii romane (gasesti si pe net) si vezi ce e si cu ca si cu daca !
Parerea mea !
ContSters196414, utilizator
Întrebarea era aşa cum stă scris acolo, în reclamă: ,,Cum verifici interfonul este montat corect?''
După GRAMATICA MEA , în această întrebare, pentru a fi corectă, trebuie înlocuit cuvântul cu cuvântul dacă. Sau să se introducă în propoziţia-întrebare cuvântul ,,faptul'' înaintea cuvântului ,,că''.
Am pus această întrebare pe acest forum, pentru ca au fost niste articole despre modul cum se folosesc corect unele cuvinte, iar un avocat ştie mai bine gramatica, deoarece e o unealtă in meseria lui. Părerea mea.
Ambele conjunctii sunt valabile. Conjunctia "daca" este specializata pe subordonata conditionala, dar verbul din regenta este cel care determina felul subordonatei. In cazul nostru, verbul cere complement direct/subordonata completiva. Adica: Cum stii ceva/carte/multe/reguli etc. Complementul este extins in subordonata corespunzatoare Cum stii ca / daca interfonul este montat corect.
Semantica verbului subordoneaza semantica relatorului, respectiv felul propozitiei subordonate.
elena138, utilizator