avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate PINTILIESORIN

Activitate PINTILIESORIN

Răspuns la discuția executare silita
Buna,

Sunt intr-o situatie similara, am avut un SRL si am desfasurat acte de comert in 2001 apoi am oprit totul(din 2001 pana azi), am ramas cu datorii la stat de 1.900 ron si am ajun azi la 9.000 ron(baza la care s-au tot adunat penalitati si majorari de intarziere!!).Mi-am cerut insolventa si m-am trezit ca se cere in instanta atragerea raspunderii mele patrmoniale ca persoana fizica(azi se judeca!!).Ideea este ca daca ai datorii la buget, pe ,,foamea'' asta, fiscul nu te iarta!!!Dupa trecerea debitului pe persoana fizica finantele trimit somatie de plata apoi daca nu platesti trec la executarea bunurilor personale!, incep cu salariul si poprirea conturilor personale apoi , daca tot nu platesti te cauta la bunuri ca sa tile execute.Daca nu ai, ramai cu tinicheaua de coada si te urmaresc pana isi recuperaza debitul!Devi un fugar in tara ta! Ma rog se poate discuta...oricum si eu sunt necajit pentru ca am ajuns in situatia asta de ,,caca'', dac vrei mai putem discuta.

Sorin
Sunt administrator si asociat unic la un srl care datoreaza bugetului de stat 9.000 ron.Am comercializat cosmetice in anul 2000/2001 si am ramas cu ,,tepe'' in piata astfel ca am renuntat la ,,business'' .Din 2002 nu am mai ,,miscat'' nimic dar am ramas cu o datorie la buget de 2.000 ron care pana azi(cu majorari ,penalitati etc) s-a facut 9.000 ron.Pana in 2004 am depus bilanturi dupa care nu am mai depus nimic.Singurul lucru pe care l-am facut a fost sa ma inregistrez la ORC ca firma fara activitate din 2004.Anul acesta am demarat eu procedura de insolventa,varianta simplificata.La insistentele reprezentantului finantelor s-a cerut atragerea raspunderii mele, patrimoniale.Stiu ca saptamana viitoare judecatorul va da o sentinta in acest sens deoarece nu am depus documentele contabile cf. legii , dilema mea este legata de faptul ca eu SUNT DE ACORD sa achit debitul dar nu pot decat din salariul pe care-l am!Vor accepta cei de la finante o plata esalonata sau imi vor executa apartamentul in care lociesc cu sotia si un copil mic de 7 ani?Ce se poate face, care sunt pasii CONFORM LEGII, pe care-i fac cei de la finante pentru recuperarea debitului respectiv?
Va multumesc anticipat pentru informatii/sfaturi.