avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate CETATEANA1

Activitate CETATEANA1

Buna ziua, doresc sa pun in functiune o pensiune canina.Detin teren,o casa pe care o amenajez special pentru aceasta destinatie de pensiune canina.Doresc sa stiu pas cu pas ce acte,autorizatii,documente trebuiesc.Daca trebuie sa imi fac PFA,sau SRL sau care este mai avantajos pentru mine.Daca trebuie sa am o colaborare cu un medic veterinar?sau doar asistent veterinar?
Răspuns la discuția Separare
multumesc mult.
Discuție Separare
Buna ziua.Sunt o femeie care traieste alaturi de un barbat de 11 ani.Nu suntem casatoriti.Avem 2 copii recunoscuti in certificatul de nastere de tatal lor -respectiv barbatul cu care sunt impreuna de 11 ani.Toate bunurile pe care le-am dobindit impreuna in toti acesti ani sunt 2 case dar fiecare are cite o casa pe numele fiecaruia.Eu vreau sa ma separ de el pentru ca ma abuzeaza fizic si vreau sa stiu cum stau lucrurile.Daca ma separ impartim ceva din bunuri(avind in vedere ca fiecare are pe numele lui)? Si cu copii cum ramine? baiatul are 9 ani si fata 2 ani.Eu vreau copii sa stea cu mine nu cu el.Multumesc anticipat.
deci eu am dat persoana in judecata pt ca a intrat la mine pe teren cu casa.primaria dupa ce am dat in judecata persoana i-a dat urbanismul,si daca primaria a primit de la judecatorie citatie primaria a dat in judecata si ea persoana respectiva pt ca a contruit fara aviz. Dar si persoana in cauza s-a dat singura in judecata.Asta intreb si eu cum e posibil?Nici eu nu inteleg.
Răspuns la discuția Divort
nu am copii.eu practic am avut meseria de servitoare.ca de sotie nici nu poate fi vorba.multumesc.
Discuție Divort

Buna ziua am o problema.Din 1999 sint casatorita.Casnicia cu suisuri si coborisuri.Sotul nu m-a lasat sa muncesc niciodata.Efectiv nu m-a lasat.Nu pt ca nu am vrut.Acum dupa atitia ani daca s-ar pune problema sa divortam si sa impartim bunurile ce am eu de cistigat? pt ca sotul ma ameninta ca eu nu cistig nimic din cauza ca n-am avut venit.Dar eu am muncit pe brinci acasa.Sapa in gradina,si etc toate treburile gospodaresti.Sotul tot zice ca sa vindem ce avem sa mai facem rost de bani dar el odata ce a vindut dus este cu banii.De aceea nu accept asta.Multumesc anticipat.

asa e cum va spun.persoana cu care ma judec pt o bucata de teren ca a intrat cu casa la mine pe teren , nu stiu cum dar s-a dat singura in judecata.
Care sint consecintele juridice ale unei actiuni in instanta in carepiritul si reclamantul sint aceeasi persoana?
Discuție Divort
Buna ziua am o problema.Din 1999 sint casatorita.Casnicia cu suisuri si coborisuri.Sotul nu m-a lasat sa muncesc niciodata.Efectiv nu m-a lasat.Nu pt ca nu am vrut.Acum dupa atitia ani daca s-ar pune problema sa divortam si sa impartim bunurile ce am eu de cistigat? pt ca sotul ma ameninta ca eu nu cistig nimic din cauza ca n-am avut venit.Dar eu am muncit pe brinci acasa.Sapa in gradina,si etc toate treburile gospodaresti.Sotul tot zice ca sa vindem ce avem sa mai facem rost de bani dar el odata ce a vindut dus este cu banii.De aceea nu accept asta.Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Amenda contraventionala
Multumesc.