avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate mna

Activitate mna

Răspuns la discuția Proces CEDO speta penala
DA, ar trebui sa beneficiem de legile care privesc drepturile noastre dar in realitate noi trebuie sa ne cerem drepturile.

Daca acest proces la CEDO va dura 8 - 9 ani eu nu ii mai inteleg rostul.

Un mic sumar ar fi ca doua instante din Romania m-au achitat iar alte doua m-au condamnat cu toate ca exista precedent si practica ICCJ in cazuri identice unde inculpatii au fost achitati. Eu in 3 ani si 6 luni voi fi reabilitat iar dupa 8 - 9 ani chiar nu va mai conta decizia CEDO in cazul meu.

Faptul ca ei vor constata incalcarea drepturilor mele de catre Statul Roman dupa ani si ani nu ma incalzeste cu nimic fiindca eu in timpul asta am povara cazierului. Eventualele daune ... mai bine ma lipsesc. Si toate astea din cauza unui procuror zelos, sef serviciu care nu a vrut sa piarda un dosar si a rezolvat el pana la urma.
Răspuns la discuția Proces CEDO speta penala
8 - 9 luni sau 1 an sper si eu sa dureze. Va multumesc

Totusi, daca este cinveva care a avut experienta unui proces cu speta penala in cadrul CEDO va rog sa lasati un mesaj cu durata acestuia pana la finalizare.

Multumesc mult inca o data
Răspuns la discuția Proces CEDO speta penala
8 - 9 ani ? Este ENORM, mai ales pentru o speta penala. In acest timp o sa fie deja reabilitarea, 3 ani si 6 luni iar eu doresc achitarea mea.
Răspuns la discuția Proces CEDO speta penala
DA. Din acest punct de vedere nu este nici o problema, este admisibila.

Intrebarea este cat va dura procesul la CEDO ? Avand in vedere ca e o cauza penala.

Sper ca imi puteti spune din experienta dumneavoastra ca avocat, cu alti clienti.
Buna ziua, In anul 2010, luna Octombrie am avut ultima decizie ramasa definitiva si irevocabila. Am facut plangere la CEDO in intervalul de 6 luni.

Intrebarea mea este: avand in vedere ca este o speta penala, cat dureaza, aproximativ ?

Procesele penale nu ar trebui sa fie mai de scurta durata decat cele civile ?

Am trimis formularele in forma finala in luna Martie 2011.

Dumneavoastra cat credeti ca va dura acest proces la CEDO ?

Astept raspuns si va multumesc mult.
Puteti fi mai explicit va rog ? Concret ? Unde legalizez decizia ramasa definitiva si cine pune mentiunea ? Merg la un notar public sau la arhiva Curtii de Apel ? Cei de la CEC imi vor da banii in baza deciziei legalizate chiar daca mi-au spus ca trebuie sa am recipisa originala ?

Si in privinta bunurilor ridicate din locuinta ?

Multumesc frumos
Buna ziua. Am urmatoarea problema si va rog sa ma ajutati: in urma unei perchezitii domiciliare au fost ridicate o serie de bunuri si o suma de bani consemnata pe numele meu la CEC cu titlu de sechestru asigurator. Decizia Curtii de Apel ramasa definitiva prevede ridicarea sechestrului asigurator. Intrebarea mea este: cum trebuie sa procedez pentru a-mi recupera bunurile si banii si cui ma adresez ? Mentionez ca cei de la CEC mi-au spus ca trebuie sa vin cu recipisa originala dar nu stiu de unde sa o iau. Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția penal: inselaciune, ajutor
Va multumesc
OK