avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1656 soluții astăzi
Forum Activitate auratop

Activitate auratop

Discuție Plingere penala
Buna seara. Am si eu o problema daca poate cineva sa ma ajute si sa ma lamureasca.Sotul meu lucreaza intr-o firma de interventie si paza.Politica firmei este ca masina sa fie in permanenta curata.Sotul meu este o persoana fff calma dar dupa indelungi discutii cu colegul sau in care ii spunea sa nu mai lase masina murdara acesta i-a adus injurii verbale iar sotul meu a rabufnit si i-a dat un pumn.Problema este ca acesta a zis ca si-a scos de la IML certificat medical de 7 zile.As dori sa stiu ce prevede acest fapt si la ce ne putem astepta.Mentionez ca sotul meu a avut 2 martori la injuriile aduse de acest coleg si la cele intamplate.Va multumesc si astept raspuns.
Va multumesc tare mult.Mai am o mica intrebare, acea decizie eliberata de angajator trebuie inregistrata la ITM sau nu are legatura?Aceasta cerere facuta de mine si decizia de la ei este tarziu daca sunt emise pe 6 aprilie data la care am terminat de efectuat si cele 42 zile ?
Buna ziua.Am si eu o intrebare privind acest subiect.In data de 6 aprilie intru in concediul de crestere si ingrijire copil.Angajatorul m-a chemat sa-mi rezolv ultimele acte privind suspendarea de contract.As dori sa stiu ce trebuie sa fac mai exact si ei ce decizie trebuie sa-mi dea pentru a duce la Primarie deoarece nici angajatorul nu prea stie ce trebuie sa faca fiind prima angajata care intra intr-un asemebea concediu.Deci as vrea sa fiu lamurita legal ce tip de cerere sa fac eu, ce decizie sa-mi dea cf carui articol si pana la cedata trebuie sa le fac.Va multumesc f mult.
Va multumesc f. mult pt raspuns.Sotul meu nu a apucat sa mearga la IML pentru certif. medico legal.Martor avem deoarece sotul se afla in masina cu fiul nostru de 17 ani care din fericire u a suferit decat o lovitura cu capul de parbriz dar fara repercursiuni.Tatal baiatului care ne-a lovit ne-a spus ca suporta eventualele daune materiale pt auto si medicamentatie.Sotul meu a cerut doar 1.500 ron asta cu calcule pe documente(medicamente,diferenta de salariu 25 % de la CM platit 75 % ,o parte din pagubele masinii pe care RCA nu a acoperit-o si bineinteles taxiuri si vestita spaga).I s-a parut o suma exorbitanta in pofida faptului ca au masini de lux.Credeti ca daca i se deschide in urma plangerii dosar penal acesta iar cauza pe viitor baiatului la cazier. Ma refer mai exact ce consecinte ar avea .....pt a sti intr-un fel cu ce il amenint.Oricum 1.500 ron mi se pare derizoriu dar sotul meu e f intelegator si a spus ca si el are baiat si nu vrea sa umble prin tribunale,eu sunt insarcinata in 7 luni numai de asta nu ne arde....de aceea v-am intrebat ca sa il amenint intr-un fel macar sa ne dea banutii pt a scoate masina din service...in rest nu ne trebuie nimic,Dumnezeu v-a face dreptate.O seara buna in continuare.
Buna seara.Ma numesc Aura ,am si eu o intrebare si sper ca ma adresez unde trebuie.In seara de 29 sept.a.c. sotul meu a suferit un accident de masina in care el este parte vatamata.Mai exact in timp ce statea cu masina la semafor un copil de 19 ani a venit din spate cu viteza si fara sa franeze a intrat in spatele masinii noastre distrugand atat spatele cat si fata deoarece ne-a impins intr-un jeep.In afara de faptul ca masina a fost distrusa f.rau ,sotul meu a suferit o contuzie cervicala si a fost dus la spital cu Smurdul.Dupa 6 ore de investigatii i -s aspus sa stea 3 saptamani acasa la pat in C.M. si cu garou in jurul gatului.Intrebarea era ce putem face din pct de vedere legal? Se face plangere la politie? I se va deschide dosar penal baiatului si i se v-a pata cazierul ?Va multumesc anticipat pt raspuns.