Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordarea concediului pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordarea concediului pentru cresterea copilului

Buna ziua.Am si eu o intrebare privind acest subiect.In data de 6 aprilie intru in concediul de crestere si ingrijire copil.Angajatorul m-a chemat sa-mi rezolv ultimele acte privind suspendarea de contract.As dori sa stiu ce trebuie sa fac mai exact si ei ce decizie trebuie sa-mi dea pentru a duce la Primarie deoarece nici angajatorul nu prea stie ce trebuie sa faca fiind prima angajata care intra intr-un asemebea concediu.Deci as vrea sa fiu lamurita legal ce tip de cerere sa fac eu, ce decizie sa-mi dea cf carui articol si pana la cedata trebuie sa le fac.Va multumesc f mult.
Concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului se acorda, pe baza de cerere, aprobata de catre angajatorul la care isi desfasoara activitatea persoana indreptatita.
Asadar, dvs. veti face o cerere catre angajatorul dvs. prin care solicitati suspendarea contractului individual de munca la finele celor 42 de zile de concediu de lehuzie, concediu care se efectueaza in mod obligatoriu de catre orice femeie care a nascut.
Angajatorul va emite o decizie de suspendare a raporturilor dvs. de munca in momentul in care se implinesc cele 42 de zile de concediu de lehuzie, decizia fiind intocmita in doua exemplare, din care unul va fi inmanat dvs.
Ulterior, aceasta decizie o veti folosi pentru a va depune dosarul pentru a obtine indemnizatia pentru cresterea copilului si alocatia pentru copil pana la varsta de doi ani.
Va multumesc tare mult.Mai am o mica intrebare, acea decizie eliberata de angajator trebuie inregistrata la ITM sau nu are legatura?Aceasta cerere facuta de mine si decizia de la ei este tarziu daca sunt emise pe 6 aprilie data la care am terminat de efectuat si cele 42 zile ?
1. Anexati la cerere o copie dupa certificatul de nastere a copilului. Cererea o puteti face si cu cateva zile mai inainte.
2. Decizia de suspendare a CIM se poate emite in ziua de 6 aprilie sau mai devreme sau mai tarziu cu o zi-doua. Important este ca suspendarea CIM sa fie cu data de 6 aprilie cand intrati in CCC.
3. La ITM nu se mai duce nici un act, incepand cu data de 01.01.2011. Suspendarile de CIM nu se inregistreaza in Revisal actual. Cand se va modifica Revisal atunci suspendarea CIM se va inregistra in el.
Concediu de maternitate este de 126 de zile in total, inainte si dupa nastere. Iar ca acte pt indemnizatia de crestere cel mai bine ar fi sa mergi la primarie, sau acolo unde trebuie sa depui dosarul si sa iei de acolo lista cu actele necesare precum si cererea tip. Cererea tip este destul de mare si ar fi mai bine sa o completezi acasa. Daca banii vrei sa iti vina pe card iti trebuie un extras de la banca si in cerere se scrie contul IBAN
Stefania M a scris:

Concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului se acorda, pe baza de cerere, aprobata de catre angajatorul la care isi desfasoara activitatea persoana indreptatita.
Asadar, dvs. veti face o cerere catre angajatorul dvs. prin care solicitati suspendarea contractului individual de munca la finele celor 42 de zile de concediu de lehuzie, concediu care se efectueaza in mod obligatoriu de catre orice femeie care a nascut.
Angajatorul va emite o decizie de suspendare a raporturilor dvs. de munca in momentul in care se implinesc cele 42 de zile de concediu de lehuzie, decizia fiind intocmita in doua exemplare, din care unul va fi inmanat dvs.
Ulterior, aceasta decizie o veti folosi pentru a va depune dosarul pentru a obtine indemnizatia pentru cresterea copilului si alocatia pentru copil pana la varsta de doi ani.

In cazul in care sotul intra in concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului, ar fi necesare doua cereri pentru angajator banuiesc: una prin care solicitata suspendarea contractului individual de munca la finele celor 42 de zile de concediu de lehuzie (sotie) si una prin care solicita concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului dupa cele 42 de zile. As dori ceva modele, formulari de cerere pentru a alunga orice neclaritate. Multumesc!

P.S. Angajatorul mai solicita si o declaratie pe propria raspundere din partea mamei (sotiei) ca nu a depus dosarul pentru concediu maternal, eliberata de primaria pe raza careia domiciliaza. Poate elibera primaria un astfel de act si cum ar fi formularea, exista vreun tipizat ceva?