avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate asdalma

Activitate asdalma

Buna Seara
Domnul Adriantot, va rog frumos imi puteti raspunde ce acte, si acorduri pot face cu asociatia de locatari ca sa nu intru in conflict cu legea si vecinii? Mai ales ca acest uscator il alipesc unei garsoniere si as dori sa fiu informata. Va multumesc pentru raspunsurile calificate si de calitate pe care le acordati.
As dori sa stiu in ce consta concesionarea unui spatiu comun, in speta uscator, conform Legii 170/2010, ce implicatii, indatoriri si obligatii exista in acest sens. Pe cati ani se poate face o concesionare si alte amanunte in acest sens? Va multumesc anticipat
Multumesc din suflet pentru informatiile domnului Adriantot si doamnei Elga50, pretioase pentru mine (drept este ca nu sunt multumitoare dar macar nu am demarat actiunea fara sfarsit). Nu as opta pentru varianta cu concesiunea, deoarece investitia cu sarpanta este costisitoare iar in caz de vanzare al garsonierei (langa care as dori sa alipesc uscatorul) nu ar dori nimeni sa cumpere o asemenea incurcatura. In concluzie, nu pot decat sa multesc inca o data si sa va rog frumos daca mai apar noutati in legatura cu acest caz, poate, ma mai tineti la curent.
Stimata doamna Ynocentta
Adica tb sa fac contract vanzare cumparare cu 190 de apartamente?Dar va rog sa ma lamuriti atunci cu privire la citatul din Legea 170/2010 "....(3) Prin exceptie de la dispozitiile alin. (2) si prin derogare de la prevederile art. 39 din Legea nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, incetarea destinatiei de folosinta comuna pentru partile comune din cladirile cu mai multe etaje sau apartamente se poate hotari motivat, cu o majoritate de doua treimi din numarul coproprietarilor.....''. Cu tot respectul va multumesc si va rog sa ma luminati mai bine
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Deci legea 170/2010 in cazul acesta nu aduce nici o imbunatatire, inteleg. Dar o alta solutie?
Va rog fff mult sa ma ajutati sa descur o problema pe care o intampinam. Am stabilit cu mai mult de 2/3 din proprietarii de pe scara blocului sa imi vanda prin contract de vanzare cumparare spatiul destinat uscatorului din scara noastra (fiind un bloc cu 7 scari) iar eu m-am obligat sa construiesc o sarpanta pe tronsonul scarii noastre in contraprestatie. Bineinteles ca toate cheltuielile vor fi achitate in numele asociatiei de proprietari iar la sfarsitul demersului (ca si cum au contribuit proprietarii din bloc cu sumele respective ) se va calcula in functie de cota indiviza contributia fiecarui coproprietar(de fapt in functie de pretul lucrarii - ar fi banii care li s-ar cuvenii). Am fost la un notar care cunoastea bine Legea 170/2010 dar mi-a spus ca trebuie sa incep cu Oficiul de Cadastru. Acolo, intimpin fff multe probleme si nu stiu cum sa rezolvam de aceea va cer ajutorul.
1. Cadastru cere actele de proprietate ale tuturor coproprietarilor (deci 190 apartamente, sunt pe toata asociatia de proprietari - ceea ce este imposibil) - specific este un tronson distinct, nu avem acoperis comun cu nici o alta scara, si fiecare scara are uscatorul sau.
2. Am gasit o firma unde un domn a fost mai intelept si mi-a spus sa incercam numai cu proprietarii din scara noastra. Dar am ajuns de unde am plecat. Avem pe scara 2 proprietari care sunt plecati in strainatate ( si pe termen fff lung) si un locatar impotriva. Deci nu avem cum sa adunam toate actele de vanzare cumparare si intabulare a tuturor celor 20 de apartamente. Deci cu ce ne ajuta Legea 170/2010 daca suntem in aceasi situatie cum am fost inainte de apartitia legii? Exista vro solutie in problema pe care o intampiam.
Nu trebuie sa va adaug ca infiltratiile de apa la etajul 4 sunt de nesuportat si ca toata lumea ar fi bucurosa sa rezolvam problema cu sarpanta, ptr ca izolatii sau mai facut dar cam la 5 ani trebuiesc reinoite. Va rog sa imi acordati un raspuns si va multumim fff mult.