avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate Dof

Activitate Dof

Buna ziua.
Am completat formularele pentru a obtine ajutorul de incalzire si m-am dus sa le depun.
Doamna de acolo mi-a spus ca imi trebuie urmatoarele adeverinte:
- adeverinta de la Directia de Taxe si Impozite din care sa rezulte bunurile mobile si imobile
- adeverinta de la Aministratia Financiara din care sa rezulte veniturile, chiar daca eu am specificat ca nu am niciun venit
- adeverinta de la Agentia pentru Ocuparea Fortelor de Munca din care sa rezulte luarea in evidenta si eventuale refuzuri ale unor slujbe (eu nu figurez acolo, n-am luat niciodata somaj)
- adeverinta de la Casa de Pensii din care sa rezulte ca nu primesc un ajutor de acest gen

Ma intreb ce rost mai au atunci acele cereri pe propria raspundere?
Este permisa refuzarea ajutorului de caldura daca nu se prezinta aceste adeverinte?

Buna ziua.
Locuiesc intr-un bloc "incalzit" de RADET din sect 5 si ma incadrez pentru a primi ajutor.
Pana anul trecut cineva de la asociatie aducea actele, le completam si apoi persoana respectiva le depunea unde trebuie.
Anul acesta mi s-a spus ca fiecare locatar care doreste ajutor de incalzire trebuie sa se prezinte perosonal sa ia actele si dupa ce le completeaza sa le depuna.
Pe site RADET scrie insa ca asociatia ar trebui sa se ocupe de aceste acte.
Ma puteti lamuri? La ora actuala nici nu stiu de unde ar trebui sa ridic acele formulare si unde sa le depun dupa ce le completez (asta in caz ca ma voi ocupa eu de ele).
Răspuns la discuția Acte ajutor incalzire
Multumesc pentru raspunsuri.
As dori insa si niste informatii mai concrete, in special de la cineva care a facut acel dosar.

Stie cineva ce acte sunt necesare in acest an pentru obtinerea ajutorului de incalzire, pentru o persoana singura?
Anul trecut stiu ca am completat un formular si a fost dus de administrator la primarie.
Locuiesc in sectorul 5 iar pe site-ul primariei n-am gasit nicio informatie referitoare la acest subiect.