avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Solicitare adeverinte pentru ajutor incalzire
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Solicitare adeverinte pentru ajutor incalzire

Buna ziua.
Am completat formularele pentru a obtine ajutorul de incalzire si m-am dus sa le depun.
Doamna de acolo mi-a spus ca imi trebuie urmatoarele adeverinte:
- adeverinta de la Directia de Taxe si Impozite din care sa rezulte bunurile mobile si imobile
- adeverinta de la Aministratia Financiara din care sa rezulte veniturile, chiar daca eu am specificat ca nu am niciun venit
- adeverinta de la Agentia pentru Ocuparea Fortelor de Munca din care sa rezulte luarea in evidenta si eventuale refuzuri ale unor slujbe (eu nu figurez acolo, n-am luat niciodata somaj)
- adeverinta de la Casa de Pensii din care sa rezulte ca nu primesc un ajutor de acest gen

Ma intreb ce rost mai au atunci acele cereri pe propria raspundere?
Este permisa refuzarea ajutorului de caldura daca nu se prezinta aceste adeverinte?

Cel mai recent răspuns: dianami , utilizator 20:49, 24 Octombrie 2011
Ramane la latitudinea primariilor. Unele cer acte, altele nu. In mod normal nu ar trebui cerute decat: actul de identitate al solicitantului si factura de la furnizor (pentru codul de client).
Actele va vor fi cerute, oricum, cand vi se va face ancheta sociala si daca se constata ca declaratia dumneavoastra nu corespunde realitatii vi se va face sistare si se vor recupera sumele acordate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Subventie la caldura chance1 chance1 Ma scuzati, dar nu stiu la ce categorie sa pun aceasta intrebare. Mama mea este pensionara. Pentru obtinerea subventiei la caldura are nevoie doar de cuponul ... (vezi toată discuția)
Subventie caldura uraganinstant uraganinstant Buna ziua! Locuiesc in Bucuresti, intr-un apartament inchiriat impreuna cu o prietena. Contractul de inchiriere este facut \"de mana\", nu este legalizat la ... (vezi toată discuția)
Din nou despre ajutoarele de caldura. tanis tanis Sora mea si sotul ei au plecat de curand in strainatate pentru as cauta ceva de lucru.Acasa au ramas cele doua fiice majore care sunt la liceu si traiesc ... (vezi toată discuția)