Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... subventie caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

subventie caldura

Buna ziua! Locuiesc in Bucuresti, intr-un apartament inchiriat impreuna cu o prietena. Contractul de inchiriere este facut "de mana", nu este legalizat la notar si inchirierea nu este declarata la fisc. In conditiile acestea, as putea beneficia de subventie pentru caldura? Daca da, ce alte criterii ar mai exista si cui ar trebui sa ma adresez?
Va multumesc anticipat.
Din pacate pentru dv. nu puteti face dovada ca locuiti in acel imobil si ca puteti beneficia de subventii.

f) locuinta de domiciliu sau de resedinta - locuinta situata la adresa inscrisa in actele de identitate ale membrilor de familie sau, dupa caz, adresa la care persoanele sunt inscrise in cartea de imobil si sunt luate in calcul la stabilirea cheltuielilor de intretinere a locuintei;

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Puteti beneficia daca:
- sunteti trecuti in cartea de imobil si daca proprietarul face cererea in numele dumneavoastra sau...proprietarul va face o imputernicire notariala sa depuneti in numele lui;
- indepliniti conditiile privind veniturile si bunurile mobile si imobile pe care le aveti in proprietate.
In momentul in care vi se va face ancheta sociala va trebui sa aveti:
- acte care dovedesc veniturile;
- negatii de la primariile de domiciliu ca nu ati depus acolo cererea de ajutor;
- adeverinte de la directiile de taxe si impozite din care sa reiasa daca aveti sau nu bunuri mobile sau imobile.
Fiecare Primarie cere actele (pentru amandoi) pe care le considera necesare asa ca este posibil sa vi se mai ceara si alte acte.
Ca sa depuneti cererea, trebuie sa mergeti la Primaria sau la Directia de Asistenta Sociala din sectorul unde locuiti. Acolo intrebati si de acte.