avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate sebi_pop

Activitate sebi_pop

Răspuns la discuția Intamplare pe strada
maximavocat a scris:

Daca o sa sustina ca drogrile pe care le avea asupra lui au fost procurate de la tine respectiv din tigarea oferita in pachetul de tigari este posibil sa te caute politia.
Parerea mea este ca deocamdata te va tine sub supraveghere de la distanta.


imi poti explica si mie cum s-ar putea intampla una ca asta?? Deci sa presupunem ca respectivul detinut face cumva rost de droguri si este prins cu ele. Cum ar putea sa ajunga politia la persoana care a deschis acest topic? Acest om i-a oferit detinutului o tigara, fara sa il cunoasca si fara sa existe vreun tip de relatie intre ei. Nimeni nu stie cum se numeste, unde locuieste, nu a facut nimeni poze in timp ce acesta i-a oferit tigara (ca sa il poata identifica pe baza imaginilor). Deci, cum ar putea politia sa ajunga la el? Ce piste ar putea urma?
Imi cer scuze. Am omis niste date. Acestea sunt datele complete:

- Stagiul de cotizare, punctul F, cf. Lg.19/2000 este de 31 ani si 8 luni
- Total stagiu de cotizare realizat este de 43 ani, 7 luni si 28 zile

In grupa 1 (Lg.3/1977) - 23 ani, 5 luni si 1 zi
In conditii normale - 4 ani, 6 luni si 15 zile
Stagiu asimilat - 3ani, 10 luni si 27 zile
Stagiu asimilat (alte drepturi de asigurari sociale) - 0 ani , 3 luni si 15 zile
Stagiu aferent grupei 1 si 2 - 11 ani si 6 luni

Referitor la punctajul realizat. Punctajul mediu anual de pe decizia de pensionare din 27 Iunie 2008 este de 1,02508.

Dupa prima majorare din Octombrie 2009, punctajul a fost de 1,20666.

Dupa majorarea din Februarie 2011 punctajul este de 1,40109

Mai aveti nevoie de alte date pentru a putea sa imi spuneti daca calculul este corect ?
Va multumesc anticipat!



Doresc sa aflu daca punctajul mediu anual obtinut dupa marirea pensiei aferenta grupei 1 din Februarie 2011, este corect.

Dau urmatoarele date:
- Sunt pensionar din 27.06.2008.
- Stagiul de cotizare, punctul F, cf. Lg.19/2000 este de 31 ani si 8 luni
- Total stagiu de cotizare realizat este de 43 ani, 7 luni si 28 zile

In grupa 1 (Lg.3/1977) - 23 ani, 5 luni si 1 zi
In conditii normale - 4 ani, 6 luni si 15 zile
Stagiu aferent grupei 1 si 2 - 11 ani si 6 luni

Punctul G: numar puncte realizate: 32,46100
Punctaj mediu anual: 1,02508 - inainte de aplicarea majorarilor aferente grupei 1
Punctajul mediu anual dupa marirea din Februarie 2011 este de 1,40109
Da dar functionara de la ghiseu mi-a spus ca nu mai pot beneficia de indemnizatie de somaj nici daca ma inscriu in baza de date a AJOFM fiindca a expirat termenul de 60 de zile. Daca ma inscriu in baza de date a AJOFM in acest moment, indeplinesc toate cele 3 conditii enumerate de dumneavoastra mai sus dar conform celor spuse de functionarii AJOFM nici atunci nu mai pot beneficia de indemnizatie.

Asta imi este inca neclar, daca am pierdut sau nu acest drept? Conform Legii 76/2002, art.38, alin. 4 termenul de decadere din drepturi ar fi de 12 luni de zile, nu de 60 de zile. Exista vreo prevedere contradictorie in normele de aplicare ale acestei legi, H.G. 174/2002 ?

Buna,

As avea o nelamurire referitor la acordarea indemnizatiei de somaj pentru absolventi. Am terminat studiile de masterat in Iulie anul curent si pana in prezent nu am reusit sa imi gasesc un loc de munca. Nu m-am inscris la AJOFM pana in prezent din anumite motive. Intrebarea mea este daca se mai poate depune cererea in vederea acordarii indemnizatiei de somaj? Conform Legii 76/2002, Art.38, alin.4 termenul de decadere din drepturi este de 12 luni de la data dobandirii calitatii de somer.

Cei de la oficiul AJOFM mi-au spus ca nu mai pot depune cererea fiindca a expirat termenul de 60 de zile, dar din ceea ce inteleg eu din Legea 76 termenul de 60 de zile este doar intervalul de timp necesar pentru ca un absolvent care nu a reusit sa se incadreze in munca, sa intre la categoria someri, iar conform art.38, alin4 termenul de decadere din drepturi ar fi de 12 luni de zile.

Rog pe cei care au cunostinte in domeniu sa isi dea cu parerea.