avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate corneliu2010

Activitate corneliu2010

Răspuns la discuția angajat cu abatere grava
as avea si eu o intrebare daca nu deranjey prea mult ... am o mica societate comerciala care se ocupa cu livrarea engros si en detail a unor produse de larg consum . Am avut un angajat caruia i+am facut un contract individual , angajindu+l pe functia de gestionar , urmand ca el sa se ochupe de livrare atat en+gros cat si en+detail ... asa am fost sfatuit de cineva .

acum el doreste sa plece cu preaviz , conform contractului s.a.m.d. in depoyit exista destul de multa marfa spre vanzare ... iar eu nu i+am intocmit procesul verbal de predare primire a gestiunii si nici nu am facut inventarul impreuna cu el . Mentionez ca a preluat si el marfa de cand este angajat...

intrebarea mea este in cazul lipsurilor sau altor inconveniente , pot sa+l trag la raspundere sau pur si simplu voi suporta pierderile ?

multumesc
Răspuns la discuția contract munca + gestiune
acest lucru inseamna , practic, ca imi voi asuma eventualele pierderi ?
chiar daca fac inventarul , va fi doar pentru viitorul angajat .... am inteles acuma!! Asta este , asa-mi trebuie , daca nu am fost 5 minute mai istet, ca sa spun asa !!
buna ziua , intervin si eu pe acest forum cu 2 intrebari:

NU de mult am inceput o mica afacere , in domeniul alimentatiei publice, mai preci mi-am deschis un magazin pentru comercializarea en-gros/en detail a unor produse de larg consum pentru diferiti agenti economici si persoane fizice. In acest scop mi-am angajat un tinar care sa se ocupe de acest mic bussiness, in sensul ca el era cel care elibera marfa . pentru acest lucru l-am angajat pe postul de Gestionar , cu contract de munca , cu tot.

acum el mi-a spus ca ar vrea sa plece , cu preaviz, iar eu nu stiu cum sa procedez... deoarece inventarul nu l-am facut , impreuna cu el si nici un Proces Verbal de Predare/Primire a gestiunii nu am apucat sa-l intocmesc.

intrebarea mea este : in eventualitatea unor lipsuri in gestiune ce pot sa fac? Voi suporta singur aceste eventuale pierderi ?

in asteptarea unui raspuns , va multumesc anticipat