Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat cu abatere grava
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat cu abatere grava

Avem un angajat in functia de inginer silvic, cu salariul de 300 ron cu 2 ore pe zi....intrucat ne ocupam cu lemnul...asa ni se cere...el este cu functia de baza angjat in alta parte....de curand ne-a dat in judecata ca nu i-am platit salariul, ba mai mult ca a semnat altcine in locul lui....deci el era angajat doar pe acte...nu presta nici un serviciu...iar noi ii plateam toate contributiile la stat...cam asta era intelegerea...dar nu a tinut mult:(

acum suntem constransi sa ii platim salariul pt 17 luni.....adik de cand l-am angajat si pana in prezent...iar noi vrem sa ii desfacem contractul de munca cu art 61...ca a fost indisciplinat...
Poate sa ma ajute cioneva cu pasii care trebuie urmati cu aceasta procedura ca sa nu fie probleme????

multumesc anticipat!
Indiferent ce faceti acum , salariul va trebui platit ( pe perioada celor 17 luni anterioare ) . Cat timp acesta figureaza pe stat trebuia sa primesca banii .... firma (angajatul vinovat) putand fi trasa la raspundere si pe latura penala ptr. faptul ca a incasat sume de bani necuvenit + fals in acte sub semnatura privata ....
Parerea mea este sa ii achitati sumele de bani si sa incercati o incetare a CIM pe cale amiabila , nu de alta dar sa nu iasa mai rau .....#-o
banii stiu ca trebuie sa ii dam...l-am pontat ca si cum a fost la munca ...asta e...si oricum statele de plata nu sunt semnate de nimeni pt el...deci ii dam banii....doar ca am zis ca macar atat sa facem si noi sa ii desfacem contractul altfel...nu cu art 65...

dar daca dvs spuneti ca este mai bine...nah...
toata problema nu a fost asta....a mai sarit si la bataie...noi am facut plangere pt lovire...iar el a facut cu asta...vrea sa ii dam banii, el isi retrage plangerea lui si noi pe a noastra...dar vroiam totusi sa ii desfacem cu art 21....pt comportamentul lui...
Daca faceti totul ca la carte nu are cum sa iasa mai rau. Dar atentie mare. Pasii care trebuie sa ii urmati :Convocarea in scris a angajatului, in care trebuie sa se regaseasca: motivul pentru care este convocat (descrierea abaterii), data ora si locul intrevederii, persoana/comisia cu care va discuta si precizarea ca poate veni insotit de un reprezentant al sindicatului din care face parte(daca este cazul).
Cercetarea prealabila propriu-zisa:
- Prezentarea faptelor care au dus la inceperea cercetarii disciplinare prealabile.
- Ascultarea angajatului, acesta avand dreptul sa se apere prin orice mijloace.
- Intocmirea unui proces verbal de sedinta privind faptele, datele si probele care au fost discutate de parti.
Emiterea deciziei de concediere, care trebuie sa cuprinda: descrierea abaterii, precizarea tuturor prevederilor care au fost incalcate de angajat (Codul muncii, CCM la nivel national, CCM la nivel de ramura, CCM la nivel de unitate, RI, reguli de protectia muncii si/sau PSI), motivele pentru care apararea angajatului nu a fost acceptata, temeiul de drept, instanta la care sanctiunea poate fi contestata.
Comunicarea deciziei de concediere.
In cazul concedierii pentru abateri repetate, pentru a nu incalca termenul prevazut de art. 268 alin. (1) din Codul muncii, fiecare abatere disciplinara va fi sanctionata printr-o decizie de sanctionare disciplinara, iar dupa emiterea a 2 sau 3 decizii de sanctiuni disciplinare, daca se comite o alta abatere disciplinara se poate emite o decizie de concediere pentru abateri disciplinare repetate.
multumesc!
as avea si eu o intrebare daca nu deranjey prea mult ... am o mica societate comerciala care se ocupa cu livrarea engros si en detail a unor produse de larg consum . Am avut un angajat caruia i+am facut un contract individual , angajindu+l pe functia de gestionar , urmand ca el sa se ochupe de livrare atat en+gros cat si en+detail ... asa am fost sfatuit de cineva .

acum el doreste sa plece cu preaviz , conform contractului s.a.m.d. in depoyit exista destul de multa marfa spre vanzare ... iar eu nu i+am intocmit procesul verbal de predare primire a gestiunii si nici nu am facut inventarul impreuna cu el . Mentionez ca a preluat si el marfa de cand este angajat...

intrebarea mea este in cazul lipsurilor sau altor inconveniente , pot sa+l trag la raspundere sau pur si simplu voi suporta pierderile ?

multumesc