Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract munca + gestiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract munca + gestiune

buna ziua , intervin si eu pe acest forum cu 2 intrebari:

NU de mult am inceput o mica afacere , in domeniul alimentatiei publice, mai preci mi-am deschis un magazin pentru comercializarea en-gros/en detail a unor produse de larg consum pentru diferiti agenti economici si persoane fizice. In acest scop mi-am angajat un tinar care sa se ocupe de acest mic bussiness, in sensul ca el era cel care elibera marfa . pentru acest lucru l-am angajat pe postul de Gestionar , cu contract de munca , cu tot.

acum el mi-a spus ca ar vrea sa plece , cu preaviz, iar eu nu stiu cum sa procedez... deoarece inventarul nu l-am facut , impreuna cu el si nici un Proces Verbal de Predare/Primire a gestiunii nu am apucat sa-l intocmesc.

intrebarea mea este : in eventualitatea unor lipsuri in gestiune ce pot sa fac? Voi suporta singur aceste eventuale pierderi ?

in asteptarea unui raspuns , va multumesc anticipat
Buna dimineata !
Avand in vedere ca nu ati predat bunurile in gestiunea acestuia este foarte greu sa angajati raspunderea acestuia in cazul unor lipsuri , mai ales ca nu ati inventariat aceste bunuri .
Macar acum la incetarea c.i.m. , faceti un inventar la ceea ce aveti in gestiune ...este cam greu de angajat raspunderea patrimoniala a salariatului respectiv , inrucat nu aveti incheiat un inventar la inceperea activitatii acestuia.
acest lucru inseamna , practic, ca imi voi asuma eventualele pierderi ?
chiar daca fac inventarul , va fi doar pentru viitorul angajat .... am inteles acuma!! Asta este , asa-mi trebuie , daca nu am fost 5 minute mai istet, ca sa spun asa !!
corneliu2010 a scris:

acest lucru inseamna , practic, ca imi voi asuma eventualele pierderi ?
chiar daca fac inventarul , va fi doar pentru viitorul angajat .... am inteles acuma!! Asta este , asa-mi trebuie , daca nu am fost 5 minute mai istet, ca sa spun asa !!

Intr-adevar , cam asa stau lucrurile .