Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... raspundere materiala angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

raspundere materiala angajat

buna ziua,
am si eu o intrebare,
ieri am semnat un contract de munca,
postul se numeste "documentarist ordonare logistica",
in fisa postului apare la responsabilitati printre altele faptul ca "gestioneaza marfa" si "raspunde material potrivit Codului Muncii si legislatiei in vigoare pentru pagubele cauzate gestiunii prin fapte care nu constituie infractiuni".
ce inseamna mai exact acest lucru ?
eu la interviu le-am spus ca nu vreau sa raspund de gestiune,
nu vreau sa platesc pentru eventuale lipsuri la inventar,
nu vreau sa fiu gestionar.
si scum am impresia ca ei vor sa ma prosteasca si sa-mi bage gestiunea pe raspundere indirect.
vreau sa stiu daca este cazul sa renunt la job inainte de a-l incepe.
sau poate ca acesta este numai un cliseu care se foloseste in general pentru a constientiza angajatii sa nu genereze pagube.
eu nu am de gand sa platesc eventuale pierderi ale gestiunii si ma gandesc ca astia m-au facut deja gestionar fara sa-mi dau seama.
va multumesc anticipat.
"Documentarist ordonare logistica" ...... din cate cunosc acest post are printre atributii : ordoneazarea documentelor sau publicaţiilor, constituirea unei arhive etc. , fapt ce presupune si o raspundere a dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic
raspundere materiala ca si gestionarul, in cazul in care apar lipsuri la inventar ?
sau eu pot sta linistit, nu am nicio treaba cu gestiunea ?
Problema se pune daca aveti in primire si o gestiune sau daca in atributiile dvs intra si gestionarea unei arhive referitoare la documentele care le aranjati ...
intra si gestiune si si arhiva
In acest caz,se poate angaja raspunderea juridica a dvs in cazul unor lipsuri in gestiune ..