avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2033 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... raspundere materiala angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

raspundere materiala angajat

buna ziua,
am si eu o intrebare,
ieri am semnat un contract de munca,
postul se numeste "documentarist ordonare logistica",
in fisa postului apare la responsabilitati printre altele faptul ca "gestioneaza marfa" si "raspunde material potrivit Codului Muncii si legislatiei in vigoare pentru pagubele cauzate gestiunii prin fapte care nu constituie infractiuni".
ce inseamna mai exact acest lucru ?
eu la interviu le-am spus ca nu vreau sa raspund de gestiune,
nu vreau sa platesc pentru eventuale lipsuri la inventar,
nu vreau sa fiu gestionar.
si scum am impresia ca ei vor sa ma prosteasca si sa-mi bage gestiunea pe raspundere indirect.
vreau sa stiu daca este cazul sa renunt la job inainte de a-l incepe.
sau poate ca acesta este numai un cliseu care se foloseste in general pentru a constientiza angajatii sa nu genereze pagube.
eu nu am de gand sa platesc eventuale pierderi ale gestiunii si ma gandesc ca astia m-au facut deja gestionar fara sa-mi dau seama.
va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:06, 22 Ianuarie 2014
"Documentarist ordonare logistica" ...... din cate cunosc acest post are printre atributii : ordoneazarea documentelor sau publicaţiilor, constituirea unei arhive etc. , fapt ce presupune si o raspundere a dvs.
Ultima modificare: Vineri, 24 August 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
raspundere materiala ca si gestionarul, in cazul in care apar lipsuri la inventar ?
sau eu pot sta linistit, nu am nicio treaba cu gestiunea ?
Problema se pune daca aveti in primire si o gestiune sau daca in atributiile dvs intra si gestionarea unei arhive referitoare la documentele care le aranjati ...
intra si gestiune si si arhiva
In acest caz,se poate angaja raspunderea juridica a dvs in cazul unor lipsuri in gestiune ..

Alte discuții în legătură

Lipsa inventar-litigiu in munca xfiles xfiles Buna ziua! De peste 1 an de zile am fost angajat al unui magazin de telefonie mobila, iar acum,dupa ce am incetat colaborarea, au facut un inventar si ... (vezi toată discuția)
Raspundere patrimoniala a salariatului - rog urgent raspuns cati81 cati81 Buna! Am lucrat acum 2 ani ca sef de magazin la o firma destul de cunoscuta. In momentul angajarii, m-au condus in magazin, m-au prezentat ca noua sefa si ... (vezi toată discuția)
Raspunderi materiale ContSters270648 ContSters270648 Poate atrage raspunderea materiala o nota explicativa prin care se recunoaste ca paguba constatata in gestiunea mea,exista si pe timpul cat gestionar era alta ... (vezi toată discuția)