avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate marilenaraluca

Activitate marilenaraluca

Răspuns la discuția Mod de calcul rezerva legala
Buna ziua,
societate infiintata in sept 2013, impozit pe venit micro, tva la incasare, trimestrial .In noiembrie 2013 depaseste cifra de afaceri de 65000 eur, depaseste si pragul de 2.250.000 ptr tva la incasare.cifra de afaceri la 31.12.2013 este de 3.600.000, profit contabil 160.000 lei
Intrebari:
1. La 25.01.2014 se depune d 100 cu impozit pe venit sau la 25 martie d 101 ? (010 a fost depus in ianuarie iesire micro 31/12, intrare profit 01.01.14)
2 Fiind micro pe 2013 rezerva legala se calculeaza 5% din profitul contabil 160.000 lei (cap soc 1.000.000/5=200.000), adica 8000 lei , este corect?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Modele fise post
Buna ziua, un model fisa post pentru electromecanic statie pompare apa-canal cod cor 741216?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Condamnare furt calificat
<in baza art. 85 alin. 1 C.pen., anuleaza suspendarea conditionata a executaril pedepsei de 2 ani stabillta prin sentinta penala xx pronuntata de Judecatoria Calarasi>

in baza art.81 Cod penal raportat la art. 85 alin. 3 C.pen., suspenda conditionat executarea pedepsei pe 0 durata de 4 ani, termen de incercare stabilit in conditiile art. 82 si 85 alin.3 Cod penal.
'in baza art. 359 Cod procedura penala atrage atentia inculpatului asupra dispozltillor prevazute de art. 83 Cod penal, a carer nerespectare are ca urmare revocarea suspendarii.




am extras din sentinta.
Buna ziua,
as dori sa cer un sfat in legatura cu urmatoarea problema, prietenul meu a fost condamnat de curtea de apel bucuresti la 2 ani cu executare in urma unor furturi din autoturisme. Faptele s-au petrecut in 2008, in forma continuata (in interval de cateva zile in 3 jud.) pe raza a trei judete, Braila, Calarasi, Ialomita. S-a judecat in instante diferite in ani diferiti Braila 2009 de unde a primit 2 ani si 2 luni cu suspendare, Calarasi 2010, unde primeste 2 ani cu suspendare, si Ialomita 2011 care anuleaza sentinta de la Calarasi si primeste 2 ani cu suspendare. Insa Parchetul Slobozia face recurs la Curtea de Apel Buc. care adminte recursul si primeste 2 ani cu executare. In hotararea de la Bucuresti apare insa un paragraf intreg in care spune ca nu a respectat conditiile suspendarii si astfel anuleaza suspendarea. Intrebarea mea ar fi: este posibil sa fi fost judecat gresit ca si recidivist desi nu a savarsit alta fapta in timpul suspendarilor? Din 2008 nu are alte fapte, a avut un comportament impecabil, 3 locuri de munca, este un om cu studii superioare,si multe alte calitati, care a gresit la un moment dat influentat fiind de un anturaj nepotrivit. In momentul de fata este inchis de 8 luni in pnt( din dec.2011), timp in care a muncit 8 ore pe zi, are un comportament f bun, precum si evidentieri.
Se mai poate face ceva in acest caz? pot pune la dispozitie sentintele.

Va multumesc
Răspuns la discuția Vanzare auto cu tva
multumesc ptr raspuns
Buna ziua, ca pers juridica (platitor de tva)am achizionat un autovehicul de la o persoana fizica fara tva, si vreau sa o vand catre o alta pers juridica, la vanzare se aplica tva ?
Răspuns la discuția Obtinere formular E101
Buna ziua ,
ptr 2011 ramane valabila intocmirea acestui dosar ? s-au mai adaugat sau scos ceva documente?

multumesc.
Răspuns la discuția Concediu medical
In loc de 4316 ar trebui sa fie 641=423 ?
Buna ziua,
am un concediu medical boala obisnuita pe 6 zile calculat in de program in felul urmator
423=% 64.27
4312 47.27
444 17.00

4316=423 415 lei
Ce reprezinta soldul lui 4316? cu ce se inchide?
Mulutumesc