avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate elapopy

Activitate elapopy

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire legata de incadrarea pe studii superioare dupa noul cod al muncii
Am terminat facultatea anul acesta cu licenta
sunt incadrat la locul de munca pe post de agent vanzari cu studii medii
Cand am pus problema la dep.resurse umane din cadrul firmei unde lucrez, mi s-a spus ca nu pot fi trecut pe studii superioare deoarece am studiat facultatea de tip bologna adica 3 ani si ca trebuie sa fac si master de 2 ani ptr.asta
Am intrebat in "stanga si dreapta" si mi s-a spus ca atat timp cat am sustinut licenta si am luat ex.sunt licentiat cu studii sup.
Va rog ajutati-ma si pe mine cu lege articol alineat din codul muncii sau sfatuiti-ma cum sa pot obtine incadrarea cu studii superioare.
va multumesc pentru raspunsuri .
M. Popescu
Buna ziu,
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine cum se face verificarea contuarelor de gaze ale fiecarui apartament cat si a conductelor de gaze de pe casa scarii unei asociatii de proprietari ?.
Cine este proprietar pe ele ?
Asociatia de proprietari este obligata sa plateasca aceasta verificare?
Distrigaz vine numai la o eventuala avertizare de scapare gaze la contuare ..
Este obligatorie si o verificare periodica asa cum vin la cea din apartamente ?
pentru care platim niste bani prin contract cu ei .
Un instalator de la ei ne-a spus ca trebuie sa cerem o verificare si pentru ea sa plateasca asociatia .
Va multumesc .
Mihaela P.
buna ziua ,
as dori daca se poate sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu firmele infiintate la noi in asociatie .
suntem o asociatie formata din 2 scari
fiecare apartament de la parter care da spre bulevard are infiintata cate o firma
la scara A avem :
1. o frizerie unde patron este si proprietar al apt.care nu a zidit usa care da in casa scarii dar a construit scarii ptr a intra din afara , are contr.de plata cu ADP si Apa canal .
2. o farmacie unde patroana este proprietara apt. care a zidit si usa ce da in casa scarii si a construit scarii in afara blocului , are contr.de plata cu ADP si Apa canal
la scara B avem :
1.un sediu de calculatoare unde patron este proprietarul apt. este inchis si nu este folosit de un an si ceva
2. avem un apart. in care s-a deschis in fiecare camera a acestuia cate o firma ca re sunt cu chirie la proprietarul apt. adica in buc. un laborator foto , in sufrgerie un magazin de pompe funebre si in dormitor o casa imobiliara , toti patronii de la aceste inst.au spus ca au incheiate contracte cu ADP si Apa Canal .
proprietarul apt. nu a zidit usa care da in casa scarii dar a construit la toate cele 3 camere scarii ptr a intra in apt.
intrebare :
va rog frumos sa imi spuneti ce documente trebuie sa intocmeasca si sa le ceara administratorul cat si presedintele acestei asoc. pentru a fi in regula cu legea si cum este bine sa fie trecuti in listele de plata intretinere lunara .
ce copii dupa documente trebuie sa aiba la dosar admin. pentru a intocmii lista de plata corect lunar .
la sedinte parerile sunt impartite
va multumesc anticipat .
buna ziua,
sotul meu este administrator asociatie de proprietari la un bloc cu 2 scari.
cu toate ca asociatia figureaza cu datorii mari la furnizori datorita fostilor administratori sotul a preluat aceasta asociatie fara sa incheie niciun PV cu fostul adm.
acesta figureaza la primaria orasului cu daune in gestiune si nepredare de acte , si nu a vrut sa riste nimic
acum doreste sa predea aceasta asociatie si sa isi dea demisia din functia de administrator
asociatia noastra nu are presedinte , nici com.de cenzori , nici alte persoane in conducere.
datorita faptului ca locatarii acestei asociatii nu ii intereseaza numic sotul meu nu poate lupta cu morile da vant si sa se certe toata ziua cu ei
va rugam ce documente sau ce pasi trebuie sa faca sotul meu pentru a depune documente bani demisia
nu dorim sa avem probleme mai ales ca am platit la furnizori in fiecare luna facturile .