avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate mihai84

Activitate mihai84

Răspuns la discuția contestatie la executare
Pt ce fel de motive se fac astfel de contestari? (persoana de la care am de recuperat e una de rea credinta si acei bani nu ar fi o problema pt el) De ce trebuie sa ma duc eu, daca pana acum, toata "treaba" au facut-o avocatul si respectiv executorul?
Am de recuperat dintr-un proces anterior circa 1.200 ron. Am apelat pt asta la serviciile unui executor, dar surpriza ma trezesc cu contestare la executare si sa ma prezint iar la Tribunal. Ce presupune asta mai exact? Trebuie sa imi iau iar avocat? Cat mai dureaza si "nenorocirea" asta?
pensionarul cu PFA plateste si la pensii? sunt pensionar din noiembrie 2010 si mi-a venit o scrisoare de la pensii ca sa ma duc cu certificatul de inregistrare, cu declaratiile de venit ca sa inchei contract pt 2010 si 2011...care e treaba???
pensionarul cu PFA plateste si la pensii? sunt pensionar din noiembrie 2010 si mi-a venit o scrisoare de la pensii ca sa ma duc cu certificatul de inregistrare, cu declaratiile de venit ca sa inchei contract pt 2010 si 2011...care e treaba???


iar in 2010 si 2011 am vut venituri anuale brute sub 5.000 ron/ an ...sub acel prag de 4 salarii
daca se ajunge la executare silita, eu va trebui sa suport anumite cheltuieli? sau toate cheltuielile (cu executorul) sunt suportate de cel care trebuie sa plateasca?
am incheiat un proces in care instanta l-a obligat pe intimat la plata cheltuielilor de judecata catre parat, adica catre mine ...(cu recurs in 15 zile, dar nu a mai fost facut)
cum pot eu sa imi recuperez acesti bani? ce pasi trebuie sa urmez?

multumesc
Discuție sentinta civila
daca la terminarea procesului reclamantul a fost obligat la plata onorariului paratului, iar la apel sentinta a fost ca paratul sa plateasca jumatate din onorariul expertului (masuratoare cadastrala) cine si cat trebuie sa plateasca (jumatate din onorariul expertului e mai mic decat onorariul paratului)


multumesc
tatal meu a lucrat angajat la un societate pana in aprilie 2009, dupa care a intrat in somaj 1 an de zile pana in aprilie 2010... in noiembrie 2010 a intrat in pensie de limita de varsta ... detine din 2008 si un PFA la care am platit pana acum impozit pe venit si CASS la 5,5% din venit de pe PFA (venit mic la care plateste vreo 3 mil impozit pe an)

intrebarea mea e: la ce nivel trebuie sa platesca CASS (sanatate) pt lunile aprilie- noiembrie 2010? (de cand a iesit din somaj si pana a intrat in pensie)

si daca pe acest interval de timp trebuie sa plateasca si la pensii cu datele de mai sus?


multumesc
Răspuns la discuția acte suplimentare
va multumesc mult pt raspunsuri!

stiti cumva care e procedura pt obtinerea unei astfel de copii? se depunde cerere? se elibereaza pe loc? se astepta cateva zile? va multumesc!
doresc sa vand o casa intabulata in 2011! Cumparatorul doreste sa o cumpere prin credit ipotecar, iar cei de la banca lui mi-au solicitat pe langa CF, actele care au stat la baza obtinerii intabularii: contract de donatie, incheieri de autentificari si un act administrativ emis de institutia prefectului in 2011! Problema e ca nu gasesc acest act administrativ si din cate stiu l-am depus la cadastru pt intabulare...1. ar fii trebui sa mi-l inapoieze sau ramane acolo?


2. e ok sa mi se ceara de aceasta banca si acele acte?