avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1934 soluții astăzi
Forum Activitate rodenstock

Activitate rodenstock

Nu ma poate ajuta nimeni? Si mesajul asta e offtopic? Am nevoie de un sfat...atat.
Sa va explic pe scurt despre ce este vorba: In urma unu proces tinut la ICCJ un numar de ofiteri si subofiteri ai ISU Constanta au fost condamnati pentru mai multe infractiuni pentru fraudarea unui concurs de angajare (au falsificat lucrarile scrise si alte infractiuni), odata cu condamnarea judecatorii au hotarat anularea documentelor ( lucrarilor falsificate de respectivii) si a documentelor de incadrare pentru un numar de aproximativ 200 de subofiteri. Eu ma numar printre cei 200 care vor ramane fara loc de munca, noi cei 200 nu am fost implicati in acest proces cu nimic, nu suntem parti, nu am fost citati in instanta, pe scurt nu cunoastem acele persoane decat la nivel de nume. Vreau sa stiu daca putem sa facem ceva, s-a dat o decizie in prima instanta dar noua nu ni s-a adus la cunostinta nimic. Vroiam sa stiu ce trebuie facut si sa ne recomandati un avocat bun care sa ne reprezinte. Mai multe detalii legate de solutionarea acestei cauze gasiti pe www.scj.ro, dosarul nr.6130/1/2009.
Buna ziua, as vrea sa stiu daca este legal sau posibil ca o hotarare judecatoreasca data sa ma afecteze in mod direct desi nu am fost parte in acel proces si nu am fost chemat in instanta nici macar o data?! Va multumesc anticipat pentru raspuns, daca aveti timp o sa va expun problema mai pe larg si eventual daca ma puteti ajuta cu o recomandare pentru un avocat care sa ma reprezinte.
Răspuns la discuția Sistarea furnizarii de apa rece
Problema este alta, in scara in care locuiesc 99% sunt de acord sa desemnam un reprezentatnt cu care Raja sa incheie un contract pe bransament, problema e la celelalte scari (blocul are 3 scari), care nu vor sub nici o forma sa fie de acord cu solutiile contractuale propuse de Raja. De ce sa plateasca toti pentru prostia unora? Adica de ce sa platesc eu care sunt la zi cu facturile si sunt de acord, asta ma nedumereste pe mine...
Răspuns la discuția Sistarea furnizarii de apa rece
SC RAJA SA a spus ca a preluat toti abonatii de la vechea societate care ne furniza apa rece pe contractele vechi, ale respectivei societati...daca nu are nici un fel de forma contractuala, cum a incasat facturi timp de 9 luni de zile? ca sa desemnam un delegat am inteles ca trebuie sa fie de acord absolut totii locatarii condominiului...cum in cazul acesta nu sunt, probabil ca ni se va opri apa rece...
Buna ziua, am apelat la dumneavoastra pentru a ma lumina intr-o problema grava zic eu. Locuiesc in orasul Cernavoda intr-un bloc de 4 etaje care are 3 scari, de 9 luni de zile in oras, distributia apei reci si a canalizarii a fost preluata de SC RAJA SA, timp de 9 luni de zile ne-au incasat banii pe facturi, fara a ne chema sa incheiem noi contracte, acum dupa 9 luni, ne ameninta cu sistarea furnizarii apei reci daca nu ne constituim in asociatie de proprietari, sau sa ne desemnam un reprezentant cu care sa incheie un contract pe bransament, mentionez ca in blocul in care locuiesc exista si persoane care au datorii (facturi neachitate) la SC RAJA SA. Vreau sa stiu daca este posibil ca SC RAJA SA sa sisteze furnizarea apei reci a blocului in care locuiesc, daca majoritatea locatarilor au facturile achitate la zi, si mai ales daca intre SC RAJA SA si locatari nu exista incheiata nici o forma contractuala. Va citez din notificarea primita:"...va solicitam ca pana pe data de 15.10.2010 sa intreprindeti toate masurile in vederea incheierii contractului de furnizare/prestare a serviciului de alimentare cu apa, pe bransamentul care deserveste imobilul condominiu din care faceti parte, in una din cele trei variante: constituirea in asociatie de proprietari, desemnarea unui reprezentant al condominiului sau incheierea de contracte in nume propriu cu facturare in sistem pausal", pana la aceasta data nu am ajuns la un consens cu vecinii care sunt reticenti in a ne constitui in asociatie de proprietari sau sa desemnam un reprezentant, asa ca voi alege ultima varianta cu facturarea pausal, vreau sa stiu daca in acest caz SC RAJA SA are dreptul legal sa sisteze furnuzarea apei reci catre blocul nostru.
Va multumesc anticipat