avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate adrian_mihai_covaci

Activitate adrian_mihai_covaci

Am fost ieri la primaria la sect. 4 si am intrebat cum trebuie angajat un administrator sau femeie de serviciu la asoc. de proprietari.Stii ce mi s-a raspuns?Numai cu contract individual de munca indiferent daca mai are un loc de munca cu carte de munca.Asta inseamna ca asoc. ca persoana juridica va retine si vira cass,cas si somaj pe Declaratia 102 (reactualizata) si impozit16% pe Decl.100.Aceste plati se fac la trezorerie cu completarea foilor de varsamant.Ce nu stiu este faptul ca si angajatorul(Asoc. de propr.)cred ca trebuie sa plateasca pentru fiecare angajat alte procente la cas,cass si somaj si multe altele dar unde si cum!?Trebuie apoi mers la fiecare Casa de pensii,sanatate si somaj cu un tabel nominal(cred ca e tip) pentru declararea fiecarui angajat pt.care asoc. a oprit contributii si a virat la stat.
Multumesc.Nu exista acest fond incasat care sa permita acest lucru si atunci voi aplica penalizarile de la furnizori ca obligatie de plata de catre restantieri ele intrand in fondul de restante pe activ.Penalizarile de 0.2% mi-au fost predate ca o obligatie de plata pe restante ele de fapt se constituiau ca un venit in momentul incasarii lor atata timp cat au fost aplicate de fosta administratora si penalizarile de la furnzori.Acele penalizari de 0.2% au cica un corespondent in pasiv ca fiind in furnizori neachitati la momentul predarii actelor.Este incorect!ce mai pot face ca ea sustine ca este corect ce a facut!
sold activ pasiv;include in activ ca restanta si valoarea penalizarilor de 0.2% ce trebuie incasate pe langa cele de la furnizori?