avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1777 soluții astăzi
Forum Activitate alinahedean

Activitate alinahedean

Răspuns la discuția contract arenda fara succesiune
nu prea am inteles nimic, nu cunosc termeni juridici. va rog asa pe intelesul meu. Pot sa fac? sau nu? si daca da ce sa le spun celor de la primarie. multumesc
cum inregistrez un contract de arenda la primarie avand in vedere ca titlul de proprietate are ca si proprietar bunicul decedat al celor care ar fi trebuit sa faca succesiune. Deci cei care teoretic au drept pe terenul respectiv nu au nici un act decat titlul de proprietate a decedatului.As prefera daca este o varianta simpla fara a mai fi nevoie de vreo declaratie data la notar. Va rog sa imi spuneti ce variante am. multumesc
buna....in ultimele 4 luni am fost angajata fictiv la o firma(adica mi-am platit eu darile si defapt nu am lucrat), iar acuma vreau sa intru in somaj...Patronul nu vrea sa ma dea el in somaj pentru ca zice ca nu vrea sa apara ca a dat vreun angajat in somaj...Ce alta varianta ar mai fi? Sa imi dau eu demisia si apoi ce trebuie sa fac?
Precizez ca nu am lucrat pe un post conform studiilor pe care le am.Multumesc
Răspuns la discuția concediu de crestere a copilului
Asigurarea prin contractul de asigurare priveste toate riscurile sociale prevazute de lege, in ansamblul lor, neexistand posibilitatea incheierii a cate un contract, distinct, pentru fiecare dintre riscurile sociale acoperite de sistemul public.
ce inseamna toate riscurile sociale prevazute de lege?..care sun cele riscuri?
Răspuns la discuția concediu de crestere a copilului
va multumesc pt raspuns....dar uiati ce am gasit eu pe siteul casa judeteana de pensii salaj [ link extern ]
Asigurarea facultativă la sistemul public oferă o serie de avantaje, în sensul că, dacă îndeplinesc condiţiile cerute de lege, asiguraţii pot beneficia de toate tipurile de prestaţii oferite de Legea nr. 19/2000, şi anume:

* pensie pentru limită de vârstă;

* pensie anticipată/anticipată parţială;

* pensie de invaliditate;

* pensie de urmaş;

* indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;

* prestaţii pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităţii de muncă;

* indemnizaţie pentru maternitate;

e adevart sau nu?
Răspuns la discuția concediu de crestere a copilului
puteti sa imi spuneti care este legea care argumenteaza ca se poate acest lucru.....
ca sunt uni care spun ca doar daca ai avut venit impozabil in ultimele 12 luni se poate beneficia de acesti bani.......
imi fac contract cu casa si apoi imi dau demisia de la locul de munca si continui sa platesc eu in fiecare luna catre casa de pensii, si astept sa raman insarcinata?
tot incerc sa aflu o chestie despre care am auzit...
incerc din nou....
am 11 luni lucrate cu contract de munca........
in ultimele doua luni nu mai lucrez ci doar platesc darile catre stat(adica sunt angajata la o firma dar platesc eu cotizatiile, impozit, cas etc).....
as vrea sa nu mai platesc aceste dari prin aceasta firma....dar cand voi ramane insarcinata sa beneficiez de concediu de crestere copil.
Am auzit ca se poate face un contract de asigurat cu casa de pensii si pe baza sumei cu care cotizez acolo sa beneficiez de bani pentru concediu de crestere copil. se poate..?? am mai citit o chestie pe un forum :"Puteti sa va asigurati cu contract de asigurare. Pentru a beneficia de concediu pentru cresterea copilului trebuie sa aveti un stagiu de cel putin 12 luni de cotizare. Si nu trebuie sa aveti neaparat carte de munca, este suficient sa fiti salariata cu contract de munca!"
stagiu de cotizare 12 luni de la data incheieri contractului sau in acest stagiu se includ si lunile in care am cotizat prin firma la care am lucrat...?.....va multumes
dar tot in OUG 148/2005 la aliniatul doi se spune n calculul celor 12 luni prevazute la alin. (1) se includ si perioadele in care persoanele s-au
aflat in una sau mai multe dintre urmaoarele situatii:

d) au realizat perioade as imilate stagiului de cotizare in sistemul public de pensii in conditiile
prevazute la art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi
de asigurari sociale, cu modificaile si completarile ulterioare;

iar in legea nr. 19/2000 la Art. 18. - (1) În sistemul public sunt contribuabili, după caz: e) persoanele prevăzute la art. 5 alin. (2), care încheie contract de asigurare.

deci daca inchei un contract de asigurare sun considerata contribuabil si as putea beneficia de indemnizatie chiar daca nu am venituri profesionale ,...nu?
(2) Ã�n calculul celor 12 luni prevÄ�zute la alin. (1) se includ si perioadele în care persoanele s-au
aflat în una sau mai multe dintre urmÄ�toarele situaÅ�ii:

d) au realizat perioade as imilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii în condiÅ�iile
prev�zute la art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi
de asigur�ri sociale, cu modific�rile si complet�rile ulterioare;


nu stiu daca inteleg ...........sunt considerata contribuabil daca imi fac un contract de asigurare...deci daca contribui ca si asigurat teoretic ar trebui sa iau indemnizatia nu?
daca nu am un loc de munca dar contribui la casa de pensii avand un contract de asigurat, in cazul unei sarcini, beneficiez de indemnizatie?