Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Indemnizaþia pentru creºterea copilului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Indemnizaþia pentru creºterea copilului

daca nu am un loc de munca dar contribui la casa de pensii avand un contract de asigurat, in cazul unei sarcini, beneficiez de indemnizatie?
Pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil trebuie sa fi obtinut venituri impozabile in ultimile 12 luni.
Pentru a beneficia de concediu medical de sarcina si leuzie trebuie sa aveti contract ca si persoana fizica, si sa platiti la casa de sanatate.
ContSters145137, utilizator
Plata contributiei la casa de pensii nu va ajuta sa beneficiati de indemnizatia pentru cresterea copilului.

Pentru a beneficia de aceasta indemnizatia este necesar ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Codului fiscal (art.1 din OUG nr.148/2005).
(2) Ã�n calculul celor 12 luni prevÄ�zute la alin. (1) se includ si perioadele în care persoanele s-au
aflat în una sau mai multe dintre urmÄ�toarele situaÅ�ii:

d) au realizat perioade as imilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii în condiÅ�iile
prev�zute la art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi
de asigur�ri sociale, cu modific�rile si complet�rile ulterioare;

nu stiu daca inteleg ...........sunt considerata contribuabil daca imi fac un contract de asigurare...deci daca contribui ca si asigurat teoretic ar trebui sa iau indemnizatia nu?
Potrivit dispozitiilor art. 1 alin. (1) si alin. (3) din OUG 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se intelege: venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege.
dar tot in OUG 148/2005 la aliniatul doi se spune n calculul celor 12 luni prevazute la alin. (1) se includ si perioadele in care persoanele s-au
aflat in una sau mai multe dintre urmaoarele situatii:

d) au realizat perioade as imilate stagiului de cotizare in sistemul public de pensii in conditiile
prevazute la art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi
de asigurari sociale, cu modificaile si completarile ulterioare;

iar in legea nr. 19/2000 la Art. 18. - (1) În sistemul public sunt contribuabili, după caz: e) persoanele prevăzute la art. 5 alin. (2), care încheie contract de asigurare.

deci daca inchei un contract de asigurare sun considerata contribuabil si as putea beneficia de indemnizatie chiar daca nu am venituri profesionale ,...nu?