avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate ramcari

Activitate ramcari

Cine poate sa ma ajute cu un raspuns ...urgent!!!! La divort intre cele doua parti exista bunuri comune optinute in perioada casniciei intre soti fiecare are 10% pe acte di iele sotia a parasit domiciliul cu 3 ani in urma lasand sotul cu un copil minor pot sa o decad din drepturi cei (10%) care ii apartin ?????
Tinand seama de faptul ca dv stiti legea, credeti ca avem vreo sansa in fata lor si cam cat va dura un astfel de proces?
Buna tuturor am o mare dilema .. sunt reprezentanta asociatiei veteranilor si am 142 de persoane care au teren arabil in judetul in care locuiesc avem o problema foarte complicata sa va explic:pe o portiune din cele 150de hectare de teren am fost expropriati de catre stat problema este ca dinafara de hectarele care sau expropriat cei care au efectuat lucrarilela centura timp de 3 ani sau folosit dupa bunul lor plac de 8 hectare care apartin oamenilor din asociatie .Intrebarea mea este pot sai dau in judecata pentru pagubele aduse proprietarilor si dac da cum formulez cererea ?
Răspuns la discuția proces de divort
Scuzama ca ma bag dar nu va ginditi si la sanatatea mintala a minorei ?area doar trei ani nu?asa am inteles daca intradevar esti un tata care vrea doar binele micutei ia mai gindestete inainte de a cere custodie comuna desi la noi in tara asa ceva nu se poate ,de ce ?? pentru ca acel copil fiind purtat in fiecare saptamina de la tine la ea si invers punete in locul iei; eu cind am divortat am divortat vrind pentru copilul meu o stabilitate emotionala normala caci si asa viitorul lor este sub semnul intrebarii din cauza instabilitati acestei tari comuniste nu va ginditi ca nu o sa mai stie ce si cui apartine sau in ce societate sa se incadreze e veata copilului dv totusi nu credeti?? Lasatio pe ia cind va inplini virsta necesara sa aleaga unde si cum ,acum nu e cazul si sa o mai spunem si pe cea dreapta mama e mama nu o poate inlocui nimeni degeaba va suparati insa asa este domnilor si sunt convinsa ca desi ati crescut cu ambi parinti si acum la maturitate mama e principalul sprijin
Răspuns la discuția proces de divort
Buna am o veste destul de rea insa asa este legea actuala permite parintelui care are custodia copilului sa paraseasca tara fara acordul celuilalt ba chiar se si poate stabili in alta parte fara acordul tau
Da asa e insa cind e inplicat statul cam naspa ca si la avocati le e cam frica sau nu stiu nu dau prea multe amanune sunt putin cam rezervati
Lasa ca si eu am patit la fel; dar era o suma mica insa nu te intrista sti de ce pentru ca mereu poti face ceva ,eu de exemplu am pus o amica sa ne filmeze in momentul cand am avut o discutie aranjata despre bani cu cea care era datoare unde a marturisit si am dus inregistrarea la politie si am rezolvat cu ea cind ia venit citatia acasa sa speriat si mia dat bani ,incearca pentru suma aceea merita
Buna . Am o problema cu cei care construiesc centura ocolitoare sa va explic : am o ferma de animale pe terenul inchiriat de la o asociatie de veterani contractul sa efectuat in anul 2001 pina in 2013inclusiv pe o suprafata de 137.35hectare ,pamintul este luat in arenda ca pasunat pentru animale urmind ca eu(chiriasul) sa platesc oamenilor griu in functie de suprafata care o au fiecare pina in acest moment platile au fost la zi .Problema este in felul urmator : in 2002 centura ocolitoare a cumparat de la oameni bucatile necesare pentru efectuarea lucrarilor pe care eu nu platesc nimic dar normal cei de la centura nu sau multumit cu ce au cumparat si au intrat abuziv si pe pamintul meu (cel dupa care platesc chirie ) stricand o suprafata foarte mare , care nu mai poate fi folosita ca si pasuna ,plus de asta tata decand cu centura a facut o cadere nervoasa si este sub tratament la psihatrie si pensionat de boala cu drept de lucru doar 4 ore (din cauza altercatiilor cu cei de la centura care neau dat drumul la canalul cu apa facut de tata ,plus ca centura nea desfacut ferma in 2 parti pentru ca traverseaza exact pe mijlocul terenului, si prin urmare trebuie sa ocolesc orasul sa ajun la animale dupa care iar trebuie sa ma intorc pe cealalta parte sa merg la cealalta jumatate si asta de 2 ori pe zi)vreau sa i dau in instanta credeti ca am vreo sansa sa sau imi stric bani degeaba umbland prin tribunale ????