avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate crissimus2004

Activitate crissimus2004

pe numele unei societati comerciale a fost emisa o somatie de plata a unor sume de bani catre un operator de telefonie mobila,in cazul in care unic administratorul acelei societati a decedat se mai poate da societatea in judecata?
Am primit copia Prevederilor Generale In Vederea Emiterii si Utilizarii Unui Card Euroli... impreuna cu Cererea pentru emiterea unui card de credit, incheiate la data de 27 Decembrie 2004 pentru cardul de credit si in cererea ptr emiterea cardului este stipulat la starea lui civila "vaduv" iar la copii sub 18 ani "0" asadar eu tot nu inteleg de ce daca eu m-am casatorit cu el in 2007 trebuie sa platesc ceva ? iar in contract nu scrie nimic ca in cazul decesului plateste urmasul
nu am facut nici o succesiune deocamdata am doi copii minori trebuie sa fac decizie de curator
In anul 2005 sotul meu (in vremea aceea nu il cunosteam) a facut un card de credit EF....in vederea achizitionarii unui bun de larg consum(nu stiu exact ce bun cred ca televizor)eu m-am casatorit cu el in 2007,el platea cu cardul niste rate ;intre timp el a decedat mai exact in sept 2010 am trimis la relatii clienti copie dupa certificatul de deces si i-am rugat sa imi trimita o copie dupa contract (in urma unei discutii telefonice pe care am avut-o cu o persoana de acolo prin care imi zicea ca eu fiind mostenitoare sunt obligata sa platesc(tin sa subliniez ca nu am facut nici o succesiune)si o situatie a platilor.Am primit situatia platilor prin care era invocat si art 774 din Codul Civil (mostenitorii sunt obligati sa plateasca)dar copie dupa contract nu mi-au trimis.Nu stiu cui sa ma adresez intrucat nu mi se pare normal sa platesc ceva la care eu nu am fost girant cu atat mai mult pe vremea cand el a facut contractul eu nu il cunosteam.Va rog daca se poate sa imi dati si mie un sfat.
care este cuantumul pensiei de urmas pt 2 copii minori in cazul in care tatal decedat era angajat?
Răspuns la discuția inchidere societate
atata timp cat nu se face succesiune cum poate statul sa recupereze de la mostenitori?in statultul societatii care a fost infiintata in 1993 nu scrie nimic de acest lucru
Răspuns la discuția inchidere societate
Multumesc ptr raspuns.In cazul in care sotia nu vrea sa faca succesiunea si nu inchide nici firma statul poate sa ii ceara ei sa plateasca datoriile?
Daca la o societate comerciala care avea unic asociat acesta a decedat si nu s-au platit impozitele la stat ,societatea nu se poate inchide ?in conditiile in care avea datorii la stat acestea nu se prescriu?