Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie urmas 2 copii minori
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie urmas 2 copii minori

care este cuantumul pensiei de urmas pt 2 copii minori in cazul in care tatal decedat era angajat?
crissimus2004 a scris:

care este cuantumul pensiei de urmas pt 2 copii minori in cazul in care tatal decedat era angajat?

Nu exista un cuantum prestabilit. Daca sustinatorul decedat indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii, casa de pensii va determina punctajul mediu anual al acestuia in functie de toate veniturile realizate.

Cuantumul pensiei de urmas pentru doi urmasi reprezinta 75% din punctajul mediu anual al sustinatorului decedat, inmultit cu valoarea unui punct de pensie.