avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie urmas 2 copii minori
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie urmas 2 copii minori

care este cuantumul pensiei de urmas pt 2 copii minori in cazul in care tatal decedat era angajat?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 14:04, 29 Octombrie 2010
crissimus2004 a scris:

care este cuantumul pensiei de urmas pt 2 copii minori in cazul in care tatal decedat era angajat?

Nu exista un cuantum prestabilit. Daca sustinatorul decedat indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii, casa de pensii va determina punctajul mediu anual al acestuia in functie de toate veniturile realizate.

Cuantumul pensiei de urmas pentru doi urmasi reprezinta 75% din punctajul mediu anual al sustinatorului decedat, inmultit cu valoarea unui punct de pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas pentru copii nicoleta63 nicoleta63 sotul meu decedat era profesor cu un salariu 16 mil lei pe luna(in mana),cauza decesului cancer cerebral copiii sunt studenti anul 3 la zi,la stat vreau sa ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas perianumarieta perianumarieta Buna ziua,tatal meu a murit acum 14 ani,mama are pensie mica ,nu mi aduc aminte cat,i s a zis ca nu are dreptul la pensie de urmas,de pe urma sotului,e ... (vezi toată discuția)