Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas pentru copii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas pentru copii

Buna seara,

Am beneficiat pana in sept.2010 de pensie pentru 1 copil=350 lei.
Din oct.2010 am depus actele pentru al dilea copil care si-a reluat studiile si am primit decizie de 439 lei/total,
Conform legii 19/2000 pentru 1 copil------pensie 50%din pensia "x" care in cazul meu a reprezentat 350 lei ce mi se cuveneau si i-am primit .
-pentru 2 copii------pensie 75%-----------------si am decizie cu 439 lei.
Daca pentru 1copil primeam 350lei(50% ) pentru 2copii (75%)=439!!!!! of matematica!
Astept raspuns.
O seara buna ,
puteti face contestatie
1)Daca 50% reprezenta 350 lei,inseamna ca 100% =700 lei.
2)700 x 75% =525 lei trebuie sa primesca impreuna cei doi urmasi.
Sa va dau si o mica aplicatie:
-Punctajul mediu anual al sotului sustinator(decedat) ar trebui sa fie de:0,95524(in proportie de 99,(9)%. 0,95524x 732,8 =700 pensie de 100%
Asadar 0,95524 x 75%=0,71643 punctaj mediu anual pentru cei doi urmasi.0,71643 : 2 = 0,35821 punctaj mediu anual pentru fiecare in parte din cei doi urmasi.0,35821 x 732,8 = 263 pensie pentru fiecare urmas.Verificati cele 3 decizii de care am facut vorbire mai sus si postati punctajele medii anuale pentru fiecare in parte(daca vreti,binenteles).Daca aveti probe certe de genul celor de mai sus,faceti o interventie la casa locala,pe portalul lor(rubrica:intrebari si raspunsuri)si una la CNPAS(tot la rubrica intrebari si raspunsuri).Sper sa ma fi facut inteles.O seara buna.
:hm: Spuneti-ne punctajul mediu anual al sustinatorului decedat. Pensia de urmas nu este 50% din pensia celui care a decedat, ci 50% din punctajul mediu anual al acestuia inmultit cu valoarea punctului de pensie. Este posibil sa fi primit 350 lei, respectiv pensia sociala minima garantata.
Interventie moderator Pentru a posta noi intrebari, apasati pe butonul "raspunde", scrieti toate nelamuririle dvs., apoi apasati "publica mesaj".

La intrebarea dvs. ati primit un raspuns concret, in care nu se pomeneste despre legea unitara.
Pe de alta parte, eu v-am intrebat care a fost punctajul mediu anual al sotului decedat (il gasiti pe un talon de pensie). Fara un minim de informatii din partea dvs., nu puteti primi raspunsuri corecte.

getachifan a scris:
Buna ziua,
Revin la intrebarea din 27.10.2010privind intoducerea celui de al doilea copil la pensia de urmas(acordarea procentuui de 755 din venitul"x")
Am primit raspunsul dvs. si nu am inteles mare lucru(legea a fost retrimisa spre aprobare,urmand ase aplica din 2011)
Va rog sa imi raspundeti concret-daca pentru in copil primeam 350 lei in sept ,ce suma ar trebui sa primesc pentru 2 copii in oct.2010
Va multumesc,
Buna seara,
Revin la mesajul anterior si va comunic punctajul sustinatorului 0,79826

Astept raspuns