Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Buna ziua.

In iunie 2009 mi-a fost supendata pensia de urmas deoarece veniturile mele depaseau o patrime din salariu mediu pe economie. Sa stabilit un debit de 4300 lei care trebuie returnat. Schimba ceva legea nr. 263/2010 care a intrat in vigoare la data de 01.01.2011 adica pot ataca intr-un fel sau altul aceasta deizie si sa nu mai returnez restul de bani cu toate ca pana acum am achitat in jur de 2500 lei.
Nu aduce nici o noutate in materie, oricum debitul creat datorita legii vechi trebuie executat caci legea nu are putere retroactiva
buna ziua.In mai 2010 tatal meu a decedat .facea 58 ani in iunie.acesta nu era pensionar mai avea pana in ianuarie 2011.cand a decedat era salariat,dar in concediu medical.eu primesc pensie de urmas.acum cu recalcularea grupei a doua pot cere recalcularea pensiei?pentru ca avea grupa a doua.mama mea poate primi pensie de urmas?este pensionata medical gradul3.si au 32 de ani de casatorie.va multumesc mult
IrinaMaria10, utilizator
In mod normal majorarea de la 01/01/2011 trebuia sa vi se acorde direct prin decizia de pensie de urmas.Uitati-va in decizia de pensie de urmas daca s-a aplicat O.U.G.209/2008.
1-Mama nu are dreptul la pensie de urmas neindeplinind conditia de varstei standard de pensionare.
2-Nu poate cumula cele 2 pensii.
3-La implinirea varstei standard de pensionare poata opta intre cele doua.Pensia dansei si pensia de urmas.Dar mai este o problema de care trebuie tinut cont.
Daca acum pensia de urmas se acorda unei singure persoane si este de 50% din cea de drept,la 2 pesoane se acorda 75% si se imparte la 2.De exemplu,sa presupunem ca acum aveti pensie de urmas de 400 lei(50% din 800).La 2 persoane se va acorda 600(75% din 800):2=300 lei de fiecare urmas.
nu este decat legea nr 19/200 .si mai am o problema in decizie imi zike sus pe foaie pensie din asigurari sociale 579,acestea fiind drepturile totale,iar mai jos valoarea punctuluyi de pensie 723lei .la punctaj sustinator scrie 1.58020.cum se calculeaza pensia ?mi se pare o bataie de joc .cand am intrebat la casa de pensii le-am deranjat atat de rau incat au inceput sa tipe.va multumesc mult
Valoarea puctului de pensie este de 732,8 si nu 723 lei.
Legea 263/2010
Art. 89
2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% — pentru un singur urmas;
1,58020 x 50% =0,79010 punctaj mediu anual pentru un singur urmas
0,79010 x 732,8 = 579 lei