avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate rubi84

Activitate rubi84

Buna ziua,
Mi-a fost retinut permisul pe o perioada de 90 de zile pentru viteza de 103 km/h in localitate. Trebuie sa mentionez ca era o portiune de drum undeva la tara. Eu sunt convins ca nu aveam viteza asta, tot timpul sunt atent sa nu depasesc 100 in localitate. Masina de politie in care era aparatul radar era in mers. Ce articole de lege ar trebui sa invoc in plangerea in instanta impotriva pv-ului? Nu exista o anumita eroare pentru aceste aparate?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Suspendare permis
In cazul in care nu primesc acasa procesul verbal in 30 de zile (mai am 12 zile de asteptat), este adevarat ca se anuleaza acest proces si imi pot recupera permisul fara sa mai contest ceva si fara sa mai platesc amenda?
Ce ma sfatuiti sa fac: sa astept 12 zile fara permis sau sa ma duc sa cer procesul verbal pentru a-l contesta?
Daca trec cele 30 de zile cum fac sa imi recuperez permisul?
Răspuns la discuția Suspendare permis
Va multumesc mult pentru promptitudine
Voi reveni cu detalii
Răspuns la discuția Suspendare permis
Pot sa contest daca nu am procesul verbal?
Va cer parerea in urmatoarea speta.
Am fost oprit in data de 03.10.2010 de catre un politist pentru depasire pe linie continua. Am refuzat semnarea procesului verbal, spunandu-i ca vreau sa-mi fie trimis acasa. Mi-a cerut in schimb sa semnez pe dovada (pentru primirea ei).
Nu am primit pana acum procesul verbal, in schimb am primit de la IPJ o adresa prin care mi se aduce la cunostinta ca din data de 19.10.2010 mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru o perioada de 30 de zile.
Intrebari:
Nu trebuia sa primesc mai intai procesul verbal prin posta pentru a-l putea contesta?
Are vreo legatura semnarea dovezii de circulatie cu luarea la cunostinta a procesului verbal?
Astept un raspuns cat mai urgent
Va multumesc