Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis pentru 103 km/h in localitate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis pentru 103 km/h in localitate

Buna ziua,
Mi-a fost retinut permisul pe o perioada de 90 de zile pentru viteza de 103 km/h in localitate. Trebuie sa mentionez ca era o portiune de drum undeva la tara. Eu sunt convins ca nu aveam viteza asta, tot timpul sunt atent sa nu depasesc 100 in localitate. Masina de politie in care era aparatul radar era in mers. Ce articole de lege ar trebui sa invoc in plangerea in instanta impotriva pv-ului? Nu exista o anumita eroare pentru aceste aparate?
Va multumesc anticipat!
rubi84 a scris:

Nu exista o anumita eroare pentru aceste aparate?

aparatele radar au o eroare ca toate echipamentele electronice dar in niciun caz nu au +/-50%.

puteti face plangere in termen de 15 zile de la data comunicarii procesului verbal iar la proces politia va fi obligata sa transmita dovada inregistrarii vitezei si verificarea metrologica in vigoare la data inregistrarii contraventiei.

cyan, moderator
Eroarea este aparatelor radar este in jur de +/-4% stabilita de Institutul national de metrologie . S-ar putea sa va ajute in ceea ce priveste suspendarea permisului deoarece ati cobori sub 100km/h implicit neicadrindu-va la depasirea vitezei cu peste 50km/h . Plingerea la procesul verbal se face in baza O.G. 2/2001 .