avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1957 soluții astăzi
Forum Activitate mircea007

Activitate mircea007

buna ziua,
eu stau in bucuresti dar domiciliul este in alt oras, la fel ca si masina pe care o conduc. am primit ieri prin posta (mi-a comunicat familia mea) o amenda din noiembrie anul trecut cum ca am fost prins pe A2 fara rovinieta.
eu in ianuarie anul acesta am fost la o statie OMV Petrom si am vrut sa-mi cumpar o rovinieta din-aceasta noua (electronica) dar nu s-a putut deoarece o aveam pe cealalta ... iar eu din cate stiam era valabila pana in martie anul acesta. problema cea mai mare este ca eu nu o mai gasesc pe cea veche...iar la inceputul lui martie mi-am cumparat si s-a putut.

avand in vedere datele problemei, ce fac in aceasta situatie?
1. platesc amenda si ma comport ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat? (ca doar traim in Romania)...
2. fac contestatie la acea amenda (eu nici nu am vazut-o, urmeaza sa o primesc pe mail scanata) la politie, la cnadnr?
3. fac plangere la petrom pt furnizare informatii gresite?

ce ma sfatuiti?

multumesc,
Mircea C.
Multumesc frumos pentru raspuns...banuiesc ca dupa acest preaviz urmeaza si Decizia de Concediere...este cumva un termen limita, vine la sfarsitul preavizului?? In decizie sunt obligati sa-mi prezinte locurile vacante din companie si salariile compensatorii, nu??

Multumesc!
Buna ziua,

am nevoie foarte mare de ajutor deoarece sunt pus intr-o situatie fara precedent, cred....m-am angajat pe 1 Septembrie la o societate comerciala, cu CIM pe perioada nedeterminata si ieri primesc urmatoarea hartie:

SC .... SRL Nr inreg/ Data
CUI: .... .....

PREAVIZ

Data:...
Catre: ... (eu)
Prin prezenta va anuntam ca incepand cu data de ..., postul dvs. de .... se desfiinteaza.
Ca urmare va instiintam ca incepand cu data de ... (peste 20 zile), inceteaza colaborarea noastra cu dumneavoastra, contractul individual de munca incheindu-se la aceasta data, in conformitate cu art. 65 alin 1 Codul Muncii.

Director Angajat
............. ....


Si acum vin intrebarile:
1. acest document tine loc si de preaviz, si de decizie de concediere?
2. este obligatoriu sa-l semnez?
3. pana la data la care va inceta CIM, pot veni doar 4 ore / zi?
4. ESTE LEGAL SA SE DESFIINTEZE UN POST AVAND IN VEDERE FAPTUL CA AM FOST ANGAJAT PE ACEST POST ACUM O LUNA JUMATATE?????? 5. ce fac? ma duc in instanta??

Multumesc anticipat.
Astept raspunsurile dvs. -- o mana de ajutor!