avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate Cr1stina

Activitate Cr1stina

Nu stiu sigur din partea cui sau cum intervin astfel de cazuri, insa eu nu am mai discutat cu nimeni. Cei de la CEC au vandut creanta , iar cu cei care au trimis somatia (acum doi ani) caci nu stiu daca intre timp au mai trimis alta, nu am discutat niciodata.
Cam asa ceva. M-a pus cineva in legatura cu tipa de la banca, care se ocupa cu astfel de lucruri. In fine, povestea este destul de complicata, sau lunga si irelevanta cred. Nu am garantat cu nimic.
Nu s-a intamplat nimic nou, deoarece la adresa din buletin nu mai locuiesc de mult, dupa cum spuneam, si nu am idee daca mai vin somatii ori ba. Si da, as vrea sa-mi cumpar un imobil, insa nu pot risca sa il cumpar, iar apoi sa fiu executata silit..
De aceea vreau sa stiu cum sa procedez..
Buna ziua.
In vara anului 2010 faceam la banca un credit de nevoi personale pe o durata de creditare de 5 ani. Numai tipa de la banca stie cum a putut face astfel incat sa obtin acel credit in ciuda faptului ca nu aveam nici un loc de munca.
In fine, asta probabil este irelevant. Ideea este ca din acel credit nu s-a platit nici o rata.
La data de 08.01.2014 am primit o somatie cu o hotarare judecatoreasca, evident, in vederea executarii silite. Nu stiu daca s-au mai emis astfel de somatii, deoarece nu mai locuiesc inca de atunci la adresa respectiva.
Mentionez faptul ca nu am bunuri pe numele meu, imobile, si nici macar o carte de munca, astfel incat sa stiu daca mai este valabil acest titlu de executare silita, deoarece nu au ce sa imi ia.
Imi doresc sa stiu daca:
- aceasta creanta s-a prescris - cum pot afla lucrul asta, sau ce proceduri sa urmez?
- aceasta hotarare judecatoreasca nu are un termen de valabilitate ? Care este acesta ? Mai poate fi reinoita ? Pana cand ?
In speranta unui raspuns ajutator, va multumesc frumos.
Laura Cristina
Lucrez la privat. De doi ani sunt dusa cu zaharelul ca imi vor incheia carte de munca insa astazi m-am trezit cu decizia.. Se fac restructurari iar eu se pare ca sunt printre cei care trebuie sa plece. Suntem peste 100 de angajati insa cei cu carte de munca sunt in concediu fara plata 3 luni, apoi dua alte trei iar sunt bagati in fara plata. Ce pot sa fac ??? Pot sa ii actionez in instanta ? Cum trebuie sa procedez ?

Multumesc.