Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nu am carte de munca...dar am o decizie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nu am carte de munca...dar am o decizie

Lucrez la privat. De doi ani sunt dusa cu zaharelul ca imi vor incheia carte de munca insa astazi m-am trezit cu decizia.. Se fac restructurari iar eu se pare ca sunt printre cei care trebuie sa plece. Suntem peste 100 de angajati insa cei cu carte de munca sunt in concediu fara plata 3 luni, apoi dua alte trei iar sunt bagati in fara plata. Ce pot sa fac ??? Pot sa ii actionez in instanta ? Cum trebuie sa procedez ?

Multumesc.
1. În lipsa tipizatelor de carnete de muncă, pentru persoanele (din sectorul privat) care şi-au încheiat activitatea se întocmeşte adeverinţa de vechime care vor fi vizate de catre ITM.

2. Daca considerati ca decizia de incetarea a raportului de munca este nelegala, o puteti contesta la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu, in termen de 30 de zile de la data comunicarii acesteia. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.