avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate marcelacret

Activitate marcelacret

da
OUG 54/23.06.2010 publicata in MO 421/23.06.2010.
S-a aminat pentru 1 august 2010
Răspuns la discuția declaratia 390
Pe de alta parte achizitia se raporteaza si la Intrastat dupa codul vamal .Conf Art 131indice 1 al.1 se considera achizitie intracomunitara ..bunuri expediate sau transpotate la destinatia indicata de cumparator.Piesele care au fost puse pe masina ca urmare a reparatiei nu pot fi considerate ca expediate sau transportate la destinatia indicata si nici nu poti spune ca ar putea fi "vamuite "Eu cred ca pentru ce se poiate face receptie este achizitie
Răspuns la discuția declaratia 390
In PV de control se face referire la art 137 al 2lit b din CF.Ei spun ca factura desi are pozitii separate pentru manopera sin piese se raporteaza in totalitate ca si achizitie considerind manopera cheltuieli accesorii pentru piese .Mie mi se pare logic ca ar fi o prestare iar piesele sunt accesorii serviciului
Discuție declaratia 390
In timpul unei delegatii in UE,masina cu care s-a facut deplasarea a avut probleme tehnice si angajatul a intrat la un service auto.In urma reparatiei efectuate s-a emis factura cu taxare inversa ,pe care era trecuta distinct valoarea manoperei si a materielele utilizate .Factura am inregistrat-o in decontul 300 la servicii intracomunitare .In urma controlului efectuat de finante s-a dispus inregistrarea facturii respective la achizitii intracomunitare si raportarea in declaratia 390 VIES.
Nu gasesc in codul fiscal nimic care sa sustina parerea si decizia lor .D-v ce parere aveti?