avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate dorupuia

Activitate dorupuia

Dumnealui zice ca nu a reusit sa faca o evaluare datorita faptului ca eu am contestat executarea si a fost suspendata .Normal nu se putea face ulterior o evaluare a bunurilor sechestrate.bunurile mobile sunt camioane plus semiremorcile firmei?Problema este ca am cumparat altele noi si cele vechi trebuiau vandute pentru a finanta firma.In momentul actual datorita acestui sechestru suntem in imposibilitatea de a ne continua activitatea!Ceva solutii va rog?
Multumesc
Va mulțumesc.Normal nu erea sa se faca o evaluare de catre executor a bunurilor sechestrate?Cu stima.

Madalina Pascu a scris:

Trebuie sa asteptati hotararea judecatoreasca din contestatia la executare. Doar instanta poate anula actele de sechestru.

Buna ziua,un executor judecatoresc a pus sechestru pe bunuri mobile a caror valoare depaseste cu mult valoarea creantei, fara a se face o evaluare a bunurilor sechestrate!S-a facut contestatie la executare si s- a suspendat executarea dar se judeca de vreo 2 ani. .Care ar fi procedura pentru a putea lasa sub sechestru doar bunurile cu o valoare echivalenta cu creanta respectiva?Multumesc
Multumesc
Da,din pacate eu stau mai mult plecat din tara si m-am lasat pe mana cui nu trebuia(avocatul angajat).Am vorbit cu dumnealui sa facem apel,a zis ca da.am semnat contractul.i-am dat banii fara o chitanta si am vazut ca mi-am luat teapa abia cand a venit executarea silita!
Si dumneavoastra considerati ca este in regula ca sa i se dea salariul plus diurna pe toata perioada procesului?Diurna se acorda pentru cheltuialile angajatului pe perioada delegarii !Multumesc
Si daca a fost convocat ulterior desfacerii contractului de munca si dumnealui nu s-a prezentat?Poate sa ma ajute la ceva?Multumesc
Am inteles.asta si in conditiile in care el s- a angajat imediat la alt angajator cu contract de munca full time,el fiind sofer?Va multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ok pentru salarii,dar diurna se acorda doar cand angajatul este plecat conform legii.Atata timp cat el nu a prestat in comunitate cum se poate acorda?Multumesc
Buna ziua,vreau sa prezint si eu o speta
Un angajat m-a dat in judecata pentru desfacerea contractului de munca abuziv in conditiile in care a absentat de la serviciu vreo 17 zile si solicita si castiga in instanta salariile +diurna aferente perioadei de la desfacerea contractului de munca si pana la pronuntarea sentintei(30 luni,47000 euro plus 45000 roni).Mentionez ca el s-a angajat imediat la alt angajator cu contract de munca .Este corect ca el sa primeasca salariile plus diurna aferente acestei perioade sau este un abuz din partea instantei?Multumesc!