avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua,un executor judecatoresc a pus sechestru pe ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua,un executor judecatoresc a pus sechestru pe bunuri ...

Buna ziua,un executor judecatoresc a pus sechestru pe bunuri mobile a caror valoare depaseste cu mult valoarea creantei, fara a se face o evaluare a bunurilor sechestrate!S-a facut contestatie la executare si s- a suspendat executarea dar se judeca de vreo 2 ani. .Care ar fi procedura pentru a putea lasa sub sechestru doar bunurile cu o valoare echivalenta cu creanta respectiva?Multumesc
Cel mai recent răspuns: dorupuia , utilizator 21:57, 8 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa asteptati hotararea judecatoreasca din contestatia la executare. Doar instanta poate anula actele de sechestru.
Va mulțumesc.Normal nu erea sa se faca o evaluare de catre executor a bunurilor sechestrate?Cu stima.

Madalina Pascu a scris:

Trebuie sa asteptati hotararea judecatoreasca din contestatia la executare. Doar instanta poate anula actele de sechestru.

Executorul este executor, nu are atribuții cu evaluarea bunurilor sechestrate.
O eventuală evaluare o dispune instanța de judecată, iar evaluatorul costă bani.

Oricum, valoarea bunurilor sechestrate trebuie să fie mai mare decât creanța prorpiu zisă, pentru că se mai adaugă la creanță penalitați pentru zilele de întârziere, se adaugă onorariul executorului, posibil și onorariu al unui avocat..., și aceste cheltuieli suplimentare tot debitorul le suportă.
Ultima modificare: Joi, 18 Ianuarie 2024
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Era obligat sa le evalueze cf art. 757. -
(1) Cu ocazia aplicării sechestrului, executorul judecătoresc este obligat să identifice şi să evalueze bunurile sechestrate, în afară de cazurile în care aceasta nu este cu putinţă. Bunurile vor fi evaluate la valoarea lor de circulaţie, raportată la preţurile medii de piaţă din localitatea respectivă.

(2) Separat de preţul bunurilor se va determina şi valoarea drepturilor reale de folosinţă, potrivit criteriilor arătate la alin. (1), iar dacă aceasta nu este cu putinţă, se va apela la un expert.
Dumnealui zice ca nu a reusit sa faca o evaluare datorita faptului ca eu am contestat executarea si a fost suspendata .Normal nu se putea face ulterior o evaluare a bunurilor sechestrate.bunurile mobile sunt camioane plus semiremorcile firmei?Problema este ca am cumparat altele noi si cele vechi trebuiau vandute pentru a finanta firma.In momentul actual datorita acestui sechestru suntem in imposibilitatea de a ne continua activitatea!Ceva solutii va rog?
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura executare silita - titlu executoriu popescu_escu popescu_escu In urma unei sentinte definitive, impreuna cu o alta persoana avem de achitat catre o societate comerciala suma de 35.000 de lei fiecare. Acum 3 zile am ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare Nero Nero Speta: Am formulat contestatie la executare impotriva punerii in executare a unei sentinte dupa ce s-a pus sechestru fara ridicare asupra bunurilor mobile din ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare Nero Nero Speta: Am formulat contestatie la executare impotriva punerii in executare a unei sentinte dupa ce s-a pus sechestru fara ridicare asupra bunurilor mobile din ... (vezi toată discuția)