avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate komp2006

Activitate komp2006

Buna ziua,

Am primit un apel telefonic de pe un numar de mobil sa ma prezint pentru prezentarea dosarului cum ca sunt invinuit pentru vatamare corporala, plangeri depuse de fostul cumnat,cumnata si sotie.Sunt obligat sa ma prezint sau trebuie sa ma citeze prin posta? trebuie sa ma prezint la o distanta de 250 km de localitatea unde locuiesc si am nevoie de un motiv sa ma pot invoii de la serviciu, eu i-am spus ca prin telefon ma poate suna oricine mai ales dupa un numar de mobil. Am citit ca procedura prevede si invitare la politie prin nota telefonica dar nu trebuie sa-mi prezinte un numar de inregistrare ? si se poate dupa numar de mobil? Cel mai important pentru mine , va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru ca nu imi permit un avocat intr-un timp atat de scurt mai ales ca trebuie sa se deplaseze pe distanta asta , stiu ca am dreptul sa nu dau nici o declaratie scrisa decat ca am luat la cunostiinta invinuirile dar totodata am citit ca trebuie "sa raspund constiincios la intrebarile puse de organul de cercetare penala". Asa este? pot sa nu dau nici-o declaratie scrisa dar trebuie sa-i raspund la intrebari?.Ei au fost multi cand s-a intamplat si au toti martori si eu sunt singur. Multumesc pentru ajutor
Buna ziua,

Eu sunt intr-o situatie asemanatoare,am stabilit cu sotia sa divortam din culpa comuna urmand ca ea sa se ocupe in continuare de cresterea copilului,dar in cererea de divort pe care am primit-o cu citatia am gasit 2 paragrafe in care ea spune ca ea s-a ocupat in exclusivitate de cresterea si educatia copilului nostru in varsta de ~2 ani si cere desfacerea casatoriei din vina exclusiva a mea. Asa se procedeaza? pentru ca atunci cand am intrebat-o mia spus ca asa se face si infata instantei o sa spunem ca dorim divortul fara motivatie. Ce ar trebui sa fac sa nu ma trezesc ca ma scoate pe mine vinovat , pentru ca si eu imi iubesc copilul si am facut totul cat am fost impreuna sa-l crestem cat mai bine.