avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate george_silviu

Activitate george_silviu

va multumesc pentru raspuns
buna ziua,
numele meu este silviu.am divortat in urma cu 4 luni dupa un mariaj de aproape 3 ani in urma caruia a rezultat un copil(acum in varsta de 2 ani si 9 luni).divortul s-a terminat in urma unei medieri la un cabinet autorizat.programul de vizita al copilului nu este stipulat.problema e urmatoarea:exista un credit facut in timpul casatoriei la care m-am angajat sa il platesc singur cu conditia ca timp de 1-2 ani sa nu imi ceara pensie alimentara pt ca acum nu obtin venituri din munca(totusi in hotararea de divort este stipulat ca trebuie sa platesc 25% din veniturile mele)si sa ajut si eu cum si cu cat pot pt cresterea copilului.
1.poate sa imi ceara pensie chiar daca eu nu muncesc?
2.vreau sa contrbuie si ea cu jumatate din suma ratelor la credit.cum trebuie sa procedez?
3.nu vrea sa ma mai lase deloc sa imi vad copilul.ce alternative am?
4.nu sunt multumit de cum se ocupa de cresterea si educarea copilului.carei institutii ma pot adresa?
va multumesc anticipat
buna ziua...acum 2 ani am facut un imprumut la o banca de 8000 de lei plus un card de cumparaturi in valoare de 3000 de lei.in acest contract am fost girat de mama mea (pensionara) si de sotia mea (aflata in indemnizatie crestere copil).anul acesta am fost in somaj iar sotia nu mai beneficiaza de acea indemnizatie,deci am ajuns in imposibilitate de plata.cei de la banca mi-au tot trimis somatii cu privire la executarea silita.am vorbit cu ei dar nu vor sa imi accepte cererea de reesalonare a creditului pe o perioada mai mare sau macar micsorarea ratelor lunare pana cand imi voi gasi ceva de munca.vreau sa mentionez ca in acest moment ma aflu si in proces de divort...
ce trebuie sa fac sau ce pasi sa urmez pt a putea rezolva cumva cu acea banca?
va multumesc anticipat