avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate DaniVlad

Activitate DaniVlad

Buna, am fost in Ro, acum in septembrie 2012 si m-au arestat...m-am dus la inchisoare sa fac pedeapsa...dupa 4 luni de stat inchis in Aiud mi-au dat drumul, pe motivul ca fapta a fost stearsa in aprilie 2011 exact cum a scris cineva mai sus...Intrebarea mea este pot da statul in judecata? sau interpolul sau cine "zmeu" nu si.a facut datoria sa ma stearga din lista de urmariti generali?? Mi-am pierdut locul de munca din spania, masina, o gramada de bani pe la avocati ...asta nu trebuie sa ramana asa. Multumesc pentru raspuns. O seara placuta.
Buna, am o intrebare, mi-am pìerdut buletinul si as vrea sa stiu daca pot sa imi fac altul daca apartamentul este pe numele mamei mele si ea este in Spania, si eu nu apar pe contract?
Sunt major, am 22 ani.
Daca nu, se poate dace o imputernicire sau ceva?
Multumesc frumos.
ok deci ..daca ma duc acum in Decembie in Romania o sa ma aresteza si o sa fac 1 an si 5 luni de inchisoare?

Si daca ma duc pe la jumatatea lui Aprilie 2011, nu o sa mai fac inchisoare , dar o sa am dosar penal pana dupa reabilitare?

Si inca ceva,..Prescriptia executarii pedepsei se face automat sau trebuie sa vb cu un avocat, sau sa merg eu in Romania la sfarsit de Aprilie?
o sa se stearga? sau cum..
da exista, si zice cam asa:


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Judecatoria Alba Iulia
Dosar 4822/176/2007

Copia Minutei S.P 8/2008
Hotaraste

In baza art 86. ind.4 alin. 2 revoca suspendarii pedepsei sub supraveghere dispusa fata de inculpatul V. D. I. prin Sentinta penala 863/2004 pronuntata de Judecatoria Alba Iulia in dosar nr 3987/2004, ramasa definitiva prin decizia penala nr 420/A/2004 pronuntata de tribunalul Alba in dosarul 5430/2005 si modificata prin sentina penala nr 6/2006, pronuntata de Judecatoria Alba Iulia in dosar nr 9379/2005.
Dispune executarea in regim de detentie a pedepsei de 1 an si 5 luni inchisoare aplicata prin sentinta penala 863/2004 pronuntata de judecatoria Alba Iulia in dosar nr 3987/2004
In baza articolului 71 C.pen. interzice inculpatului exercitil drepturilor prevazute in arti 64 lit A teza a II- a si b C.pen., pe durata executarii pedepsei.
In baza art 191 alin.1 C.pen. obliga inculpatul la plata sumei de 150 lei catre stat cu titlul de cheltuieli judiciare, onorariul aparatorului din oficiu, in cuantum de 100 lei urmand a fi avansat din fondurile speciale ale Ministerului Justitiei.
Cu recurs in 10 zile de la comunicare pentru inculpat.
Pronuntata in sedinta publica, azi, 15.01.2008
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca o puteti analiza un pic v-as ramane recunoscator.
nu am mai avut nimic...doar aia, de la aia vine tot
Buna ziua la toata lumea, as avea nevoie de ajutor, incep:
Cand aveam vreo 15 ani am dat o spargere impreuna cu 2 prieteni, am furat niste calculatoare/componente de PC de la o firma. Ne-au prins dupa 2 saptamani parca si ne-au anchetat. Prejudiciul s-a recuperat in totalitate. Ne-au dat cate 1 an de inchisoare dar cum eram minori am facut inchisoare la domicilui adica nu avem voie sa parasim tara si aveam 100 de ore de facut in folosul comunitatii care s-au extins pana la varsta de 18 ani ( 1 ora pe saptamana nu mai retin exact). Ne-au spus ca daca facem toate astea nu o sa avem dosar penal.
La varsta de 18 ani, mi-am scos cazierul, (nu aveam nimic) si am facut scoala de soferi. Am termina acele 100 de ore si trebuia sa vin timp de 2 ani parca in fiecare luna in data de 23-24 sa semnez la judecatorie, sa spun ca nu am mai furat nimic, ca lucrez..sau ce fac. Dupa ce am luat carnetul, eu si familia mea am plecat in Spania, unde am lucrat din prima zi cand am ajuns. Am continuat sa vin la semnat din Spania in fiecare luna timp de 1 an si cate va luni, cand am vazut ca nu pot strange bani, + ca veneam cu autocarul pierdeam 6 zile pe drum, 2-3 ce stateam prin tara...deci lucram 15 zile pe luna :( deabia ajungeau banii. Supraveghetorul meu nu a vrut sa i-mi prelungeasca perioada la 2-3 luni,i-mi cerea contract din spania si nu aveam, lucram la un roman si l-am rugat sa vina cu mine la judecatorie sa vb cu supraveghetorul, a venit, a vorbit dar tot degeaba...
Atunci m-am hotarat "Nu ma mai duc la semant!" si au trecut 3 ani si ceva decand nu am mai fost in Romania.
Nu demult a fost mama in Ro in vacanta si a gasit in posta o Hotarare cum ca "......dispune executarea in regim de detentie a pedepsei de 1 an si 5 luni inchisoare aplicatta prin sentina penala...."
Deci sunt urmarit general?? Pe mine cand merg l servici sau altundeva si ma opreste politia, imi cere actele ..si ma verifica prin statie..niciodata nu mi-a zis ca sunt cautat sau ceva..

Oricum in decembrie ma duc acasa sa-mi fac actele ca mi-au expirat toate :stunned: si o sa vad ce se intampla..dar mi-ar placea sa stiu cam ce si cum..

Inca ceva, daca cineva dintre avocati este din Alba Iulia as avea nevoie de ajutor sa vedem in ce stare e dosarul meu...id de mes r3pli_k4you@yahoo.com sau un apel la 622102039