avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate thomas28

Activitate thomas28

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
dintre cei admisi, este vreun doritor a profesa pe Baroul Ilfov?
Julia, spor maxim la invatat, si sa te vad magistrat!!! Thomas 28, va tin pumnii!!!
eu, nu va voi fi contracandidat in ianuarie...desi in urma cu ceva timp m-am straduit....intre timp am aflat "pe viu" cu ce se mananca sedintele penale, cu ce se mananca in realitate u.p., ap, luari de masuri preventive, prelungiri, mentineri, recursuri....si orice...ma inclin cu respect in fata celor ce vor profesa aceste meserii...permanente la greu sambete, duminici, redactari de muuuulte hotarari...si, doamne fereste sa-i uiti vreunuia porecla sau o cifra din CNP!
daca stiam toate astea acu' ceva timp, cred ca eram in sistem si nu stiu daca imi placea...
totusi, undeva, cei care sunt pe aceste forumuri isi doresc sa ajunga magistrati pentru implinirea profesiei....si, te intrebi daca poti trece peste vicisitudinile profesiei...si, daca nu vrei totusi sa devii ...MAGISTRAT....
SUCCES MAXIM CELOR CARE SUSTIN EXAMENUL IN IANUARIE!!!
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
sa aveti o seara buna...
v-am urmarit, dupa/pana in repartitii...eu am fost sub linie de la proba de stiinta...
am vazut ca vreti sa stiti despre Buftea ai altele pe langa... va spun eu... in sedintele de civile de la Buftea este ceva gen, se paseaza dosarele de la un complet la altul, pana ce vin "forte proaspete"...adica foarte muuuulte dosare si sedinte interminabile...
pe penale, la Buftea, este alta "distractie", identica cu civilele...sunt doua complete....daca unul este incompatibil/recuzat, ramane celalalt...
la Cornetu este si mai...se termina dosarele/sedintele, cam atunci cand rasar stelele...si penale, si civile...
dar, va doresc SUCCES! ne vom vedea in acele sedinte :)
alta treaba....e asa...
cum merge invatatul si cu ce va distrati?
eh, asta e frumusetea practicii...da' ce ne facem ca la teorie suntem scosi drept tampiti... eu am scos o nota la examen de ... repetenti...
si, cu toate astea, vad ca in practica, pun cam aceleasi concluzii cu procurorii... gata! m-am dus cu pestii pe campie, si nimic nu mai e de inteles!
si, apropo', sa stii ca 332 prevede niste cazuri clare cand se poate trimite inapoi la parchet...
e chiar distractiv, nu?
alta: se judeca pe 174 c.p., dar din declaratia inculpatului cica s-au luat la tranta, beti, victima i-a dat un pumn in nas iar inculpatul l-a lovit cu usa(ca sa se apere), ala a cazut pe niste fiare (baros, sapa etc.) si a murit...ramane incadrare 174?
mariana, scuze, am uitat sa specific ca invocau un caz, ca nu a participat avocatu' la audierea unor martori cu identitate sub acoperire...ce ziceti? instanta a zis ca mine... ca nu se incadreaza la 332 c.p.p.....dar, astept opinii...
R-R, multumesc.
Acum invat cate putin, temeinic, si atunci cand mi se par prea gogonate lucruri evidente (invatate si in scoala si tratate la fel si de alti autori) mai fac cate o remarca...si, de ce nu? unde nu esti sigur, cel mai bine este sa intrebi....:)
intrebare noua: cererea intemeiata pe 332 c.proc.pen. pe motiv ca s-ar fi incalcat 172 alin.1 c.p.p. si ca ar fi incidente disp.197 c.p.p., vi se pare admisibila? parerea mea este ca nu, dar astept si alte pareri.
bun raspuns...:tooth: dar la examen, nu exista varianta 3!!!! si, de obicei, mi-am furat-o!:fight: