avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate monica777

Activitate monica777

Scuze, deci sigur era 28 milioane vechi.
Imi cer scuze, dar 28000 sunt 28 milioane vechi, nu?
Multumesc pentru raspuns. Este vorba de 28ooo lei.

Intrebare:

Ce relevanta are suma de bani?
Prin suspendarea conditionata a executarii pedepsei se intelege ca va avea cazier?
Va prezint aici declaratia mamei mele.Este cam lunga dar probabil cel mai bine sa o prezint.
Pe data de xx, o fata de etnie rroma a venit si a lasat la colega mea de servici, o sacosa.Eu cand am ajuns a doua zi, am gasit aceasta sacosa si am crezut ca a lasat cineva pentru mine ceva de reparat( eu fiind si croitoreasa).Am desfacut sacosa si am vazut ca este in ea o suma mare de bani.Am luat o suma de bani din sacosa si i-am pus deoparte intr-o cutie.Fata a venit a doua zi cu inca doi barbati, si a luat sacosa de la colega mea, cu restul de bani.Tot a doua zi am fost la politie si am predat suma de bani luata din sacosa.Politia a facut presiuni asupra mea sa restitui si restul de bani. De la ei am aflat ca fata spune ca nu a mai fost nici un ban in sacosa, dar minte pentru ca ea nu a mai venit inapoi dupa ce a luat sacosa.Eu am spus adevarul, am predat banii si nu stiu ce s-a mai intamplat cu restul de bani.

Intrebare:
Ce se va intampla in continuare? Declaratia/dosarul a fost inaintat la justitie.
Este bine sa aleaga avocat din oficiu?
Ce poate face pentru a se apara?Ce sentinte se pot da in acest caz?

Va multumesc anticipat.
Pai nu exista declaratie a politiei.Cum, ce spune Politia.? Mama mea spune in declaratie ca politia a facut presiuni asupra ei unde sunt restul de bani, la care mama mea declara ca i-a lasat in sacosa.
Ce fel de sanctiune se poate aplica? Nu exista antecedente penale. Aceasta este prima ei abatere.
Ok. Va prezint aici declaratia mamei mele.Este cam lunga dar probabil cel mai bine sa o prezint.
Pe data de xx, o fata de etnie rroma a venit si a lasat la colega mea de servici, o sacosa.Eu cand am ajuns a doua zi, am gasit aceasta sacosa si am crezut ca a lasat cineva pentru mine ceva de reparat( eu fiind si croitoreasa).Am desfacut sacosa si am vazut ca este in ea o suma mare de bani.Am luat o suma de bani din sacosa si i-am pus deoparte intr-o cutie.Fata a venit a doua zi cu inca doi barbati, si a luat sacosa de la colega mea, cu restul de bani.Tot a doua zi am fost la politie si am predat suma de bani luata din sacosa.Politia a facut presiuni asupra mea sa restitui si restul de bani. De la ei am aflat ca fata spune ca nu a mai fost nici un ban in sacosa, dar minte pentru ca ea nu a mai venit inapoi dupa ce a luat sacosa.Eu am spus adevarul, am predat banii si nu stiu ce s-a mai intamplat cu restul de bani.

Intrebare:
Ce se va intampla in continuare? Declaratia/dosarul a fost inaintat la justitie.
Este bine sa aleaga avocat din oficiu?
Ce poate face pentru a se apara?Ce sentinte se pot da in acest caz?

Va multumesc anticipat.
Domnule consilier juridic, eu nu stau aici sa pierd timpul cu povesti banale. Eu am prezentat un caz real. Am si eu familie si servici la randul meu si apreciez calitatea timpului. Cel putin daca va confruntati cu un caz mai dificil as aprecia daca va puneti un pic cunostintele juridice la contributie in loc sa va dati cu parerea intr-un mod destul de "bazacon" ca sa va citez. Imi cer scuze daca va ofensez, dar eu chiar am nevoie de ajutor. Si pentru cunostintele dvs, am terminat si eu dreptul, dar administrativ.
1.Romii au venit au luat sacosa si nu s-au mai intors. Au fost contactati de politie apoi si au fost sa dea declaratie.
2.Prejudiciul pretins este de 16 milioane. Mama mea a predat 12 milioane, iar persoana prejudiciata pretinde ca i-au fost furate 28 milioane. Acum nu stiu ce dovada are ea ca au fost atatia bani.
3.Declaratia la politie a colegei ei este ca sacosa a fost inapoiata cu restul de bani.
In cazul in care procurorul o va acuza de furt, ce va putea face ea sa se apere?Este vre-un dezavantaj daca va alege varianta avocatului din oficiu?