Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reformulez:furt din bani gasiti care erau furati
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reformulez:furt din bani gasiti care erau furati

Va prezint aici declaratia mamei mele.Este cam lunga dar probabil cel mai bine sa o prezint.
Pe data de xx, o fata de etnie rroma a venit si a lasat la colega mea de servici, o sacosa.Eu cand am ajuns a doua zi, am gasit aceasta sacosa si am crezut ca a lasat cineva pentru mine ceva de reparat( eu fiind si croitoreasa).Am desfacut sacosa si am vazut ca este in ea o suma mare de bani.Am luat o suma de bani din sacosa si i-am pus deoparte intr-o cutie.Fata a venit a doua zi cu inca doi barbati, si a luat sacosa de la colega mea, cu restul de bani.Tot a doua zi am fost la politie si am predat suma de bani luata din sacosa.Politia a facut presiuni asupra mea sa restitui si restul de bani. De la ei am aflat ca fata spune ca nu a mai fost nici un ban in sacosa, dar minte pentru ca ea nu a mai venit inapoi dupa ce a luat sacosa.Eu am spus adevarul, am predat banii si nu stiu ce s-a mai intamplat cu restul de bani.

Intrebare:
Ce se va intampla in continuare? Declaratia/dosarul a fost inaintat la justitie.
Este bine sa aleaga avocat din oficiu?
Ce poate face pentru a se apara?Ce sentinte se pot da in acest caz?

Va multumesc anticipat.
Ce suma de bani a fost sustrasa?
Se poate aplica suspendarea conditionata a executarii pedepsei.
Pedeapsa pentru furt calificat este intre 3 si 15 ani inchisoare.
Angajati un avocat.
Multumesc pentru raspuns. Este vorba de 28ooo lei.

Intrebare:

Ce relevanta are suma de bani?
Prin suspendarea conditionata a executarii pedepsei se intelege ca va avea cazier?
monica777, utilizator
monica777 a scris:

Multumesc pentru raspuns. Este vorba de 28ooo lei.

Intrebare:

Ce relevanta are suma de bani?

La fel cum v-am mai spus, angajati de data asta urgent un avocat.
Sansele sunt mici sa scape cu suspendare.
Prejudiciul este mare.Sanctiunile penale ( amenda , inchisoarea, indiferent de modalitatea de individualizare) sunt mentionate in cazierul judiciare.
Date fiind imprejurarile savarsirii infractiunii de furt calificat, va recomand sa va organizati in mod judicios apararea.