avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reformulez:furt din bani gasiti care erau furati
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reformulez:furt din bani gasiti care erau furati

Va prezint aici declaratia mamei mele.Este cam lunga dar probabil cel mai bine sa o prezint.
Pe data de xx, o fata de etnie rroma a venit si a lasat la colega mea de servici, o sacosa.Eu cand am ajuns a doua zi, am gasit aceasta sacosa si am crezut ca a lasat cineva pentru mine ceva de reparat( eu fiind si croitoreasa).Am desfacut sacosa si am vazut ca este in ea o suma mare de bani.Am luat o suma de bani din sacosa si i-am pus deoparte intr-o cutie.Fata a venit a doua zi cu inca doi barbati, si a luat sacosa de la colega mea, cu restul de bani.Tot a doua zi am fost la politie si am predat suma de bani luata din sacosa.Politia a facut presiuni asupra mea sa restitui si restul de bani. De la ei am aflat ca fata spune ca nu a mai fost nici un ban in sacosa, dar minte pentru ca ea nu a mai venit inapoi dupa ce a luat sacosa.Eu am spus adevarul, am predat banii si nu stiu ce s-a mai intamplat cu restul de bani.

Intrebare:
Ce se va intampla in continuare? Declaratia/dosarul a fost inaintat la justitie.
Este bine sa aleaga avocat din oficiu?
Ce poate face pentru a se apara?Ce sentinte se pot da in acest caz?

Va multumesc anticipat.
Ce suma de bani a fost sustrasa?
Se poate aplica suspendarea conditionata a executarii pedepsei.
Pedeapsa pentru furt calificat este intre 3 si 15 ani inchisoare.
Angajati un avocat.
Multumesc pentru raspuns. Este vorba de 28ooo lei.

Intrebare:

Ce relevanta are suma de bani?
Prin suspendarea conditionata a executarii pedepsei se intelege ca va avea cazier?
Ultima modificare: Vineri, 5 Noiembrie 2010
monica777, utilizator
monica777 a scris:

Multumesc pentru raspuns. Este vorba de 28ooo lei.

Intrebare:

Ce relevanta are suma de bani?

La fel cum v-am mai spus, angajati de data asta urgent un avocat.
Sansele sunt mici sa scape cu suspendare.
Prejudiciul este mare.Sanctiunile penale ( amenda , inchisoarea, indiferent de modalitatea de individualizare) sunt mentionate in cazierul judiciare.
Date fiind imprejurarile savarsirii infractiunii de furt calificat, va recomand sa va organizati in mod judicios apararea.

Alte discuții în legătură

Acuzatie de furt pentru bani gasiti monica777 monica777 Ok. Va prezint aici declaratia mamei mele.Este cam lunga dar probabil cel mai bine sa o prezint. Pe data de xx, o fata de etnie rroma a venit si a lasat la ... (vezi toată discuția)
Art. 209 betzyvoiu betzyvoiu Salut,in cateva zile mi se incheie ancheta si parchetul va trimite dosarul in instanta.Fapta este furtul din locuinte,pe timp de noapte impreuna cu mai multe ... (vezi toată discuția)
Furt in tren amy_dyly_2008@yahoo.com amy_dyly_2008@yahoo.com #-o buna ziua am 20 de ani intro seara dintro prostie am furat cu un coleg o statie de emisie receptie dintr-un tren iar prietenul meu a fost prins de politia ... (vezi toată discuția)