avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1295 soluții astăzi
Forum Activitate marynaradu@yahoo.com

Activitate marynaradu@yahoo.com

Discuție invitatie
buna ziua! ce acte trebuie pentru a invita un cetatean turc in romania
Răspuns la discuția subventii apia
multumesc pentru raspuns, dar ma puteti indruma? nu stiu cui sa ma adresez, si sub ce forma? ma adresez catre Apia, sau catre o instanta? la domiciliul cui? al meu sau al paratului?
Discuție subventii apia
In urma decesului tatalui meu, in anul 2008, am mostenit cateva hectare de pamant. Anul acesta m-am dus sa ma inscriu la Apia si acolo am aflat ca vecinul meu se declarase el cu pamantul meu, de comun acord cu functionarul Apia inca din anul 2007 ( tata traia dar nu era declarat ) si ridica subventiile de 3 ani nestingherit. Ce pot face in acest caz? Pot sa fac o plangere penala?
buna ziua,
Fostul meu sot (de care sunt divortata) si tatal copilului meu, are un contract de vanzare-cumparare cu renta viagera, platand lunar o suma de bani in schimb primind o chitanta de mana semnata de creditor. Acum doi ani a plecat din tara rugandu-ma sa ma ocup eu de batran. In acest sens am fost la notariat unde am facut o procura prin care eu ma obligam sa achit lunar suma de bani care reprezenta renta viagera si in care se stipuleaza ca voi primi chitantele descarcatoare de la creditor, semnatura mea fiindu-i opozabila
De curand am stabilit cu el ca este de acord sa treaca pe numele meu contractul avand in vedere ca eu ma ocup de batran iar el nu crede ca se mai intoarce in tara.
intrebarea mea este cum pot sa fac acest lucru? pot trece contractul de vanzare-cumparare cu renta viagera pe numele meu? care sunt pasii care trebuiesc facuti? imi trebuie procura de la el? sau o donatie? si inca o intrebare daca nu se poate face nimic fiul lui (si al meu) poate mostenii acest contract?