avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1228 soluții astăzi
Forum Activitate yucca

Activitate yucca

Multumesc, asa stiam si eu ...numai ca ma tot zapacea la cap o amica ca ar fi auzit la tv ca Boc ar fi zis ca pt al doilea copil consecutiv nu se mai acorda niciun fel de indemnizatie...si pentru ca nu gaseam nimic legat de acest subiect am hotarat sa intreb mai bine :)
Buna ziua, ma intereseaza daca stie cineva cum se va acorda indemnizatia pentru al doilea copil ,nascut inainte ca primul sa implineasca 2 ani. Concret, cazul meu : pe 31 aug 2009 s-a nascut primul copil si beneficiez de indemnizatie minima de 600 lei + 200 lei alocatia copilului; undeva in jurul datei de 25 aprilie 2011 se va naste al doilea copil ( deci la un interval de 1 an si 8 luni fata de primul si automat inainte ca perioada de acordare a indemnizatiei pentru primul sa se fi terminat). Deci...stie cineva ceva legat de aceasta problema? Va multumesc !
Daaa, scuze, am gresit eu cand am zis salariu mediu pe ec., la cel pe unitate ma refeream. Ms de raspuns...si intr-adevar, acum sa asteptam noul CCM. :hm:
Buna ziua, sper ca ma poate lamuri cineva. Momentan ma aflu in crestere copil ( 1 an si 2 luni ) insa in aprilie voi naste pe al doilea ( primul va avea 1 an si 8 luni) si voi ramane acasa pana va implini cel de-al doilea copil 2 ani. In aceasta situatie eu mai am dreptul la acest salariu mediu pe ec conform CCM? Adica pot depune cerere si pt al doilea? La primul am primit. Multumesc !