avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Activitate nico-leta

Activitate nico-leta

Multumesc pt raspuns.
Buna ziua

Daca intr-un bloc cu 12 apartamente unde pentru reparatia unui acoperis ar trebui sa plateasca fiecare proprietar de apartament o anumita suma,ce se poate face in cazul in care 3-4 proprietari nu vor sa plateasca?

Mutlumesc,
Răspuns la discuția datorii intretinere
nultumesc pt raspuns si mai am o intrebare. In ce conditii se trece un apartament la oficiul de cadastru in numele asociatiei de proprietari? in baza a ce?

mentionez ca in continuare nu vor sa-mi accepte banii pentru restul de intretinere.imi spune sa platesc si executorul care a venit sa evalueze apt ,avoactul .
Răspuns la discuția datorii intretinere
As vrea sa mai adaug:cand m-am dus sa platesc si restul de intretinere mi-a spus ca nu-mi ia banii daca nu platesc si onorariul avocatului.

Asociatia a inscris deja apartamentul in foavoarea ei la oficiul de cadastru. Spuneti-mi ce e de facut .Ce ar trebui sa fac?
Buna ziua,

Am avut o restanta la intretinere mare,asociatia m-a dat in judecata pentru recuperarea datoriei,ulterior am platit 3 sferturi din ea. Acum asociatia si avocatul care o reprezinta imi cere si onorariul de 2.000 ron,pe care asociatia l-a platit avocatului.
Intrebarea mea este: Daca in instanta nu s-a cerut decat plata intretinereii in valoare de...... fara cheltuielile de judecata ,onorariul avocatului...etc..,iar instanta a hotarat doar plata intretinerii,eu ar trebui sa platesc avocatul?

La data cand am primit hotararea de la tribunal am primit atasat si un proces verbal tip, completat cu pretentiile avocatului care a reprezentat asociatia parafat de un executor judecatoresc,dar neparafat si semnat de tribunal.

Intr-o hotarare judecatoreasca nu trebuie sa se specifice ce trebuie sa platesc? adica intretinerea datorata si onorariul avocatului?? daca nu este scris in hotarare trebuie sa o platesc? Mai ales ca avocatul asociatiei nu a cerut si onorariul ci doar datoria fata de asociatie (intretinerea).



Multumesc,

Răspuns la discuția avarii ale masinii
consilieru a scris:

Mai intai imi exprim compasiunea pentru userul nico-leta, sper sa-si rezolve problema cat mai bine.

I alta ordine de idei, felicitari drei/dnei nico-leta si dlui milika pentru umor, e foarte tonic sa mai vad pe forum si oameni destinsi. :thumbup:


Multumim...pai daca ne coboram la tristete/suparare o sa avem parte de ele mereu! Asa ca fiecare zi trebuie sa o traim cu zambet...chiar daca se mai tin si relele de noi cateodata.

Semneaza D-ra Nicoleta :)...dar prefer Nicoleta,simplu.


Răspuns la discuția avarii ale masinii
milika a scris:

deci, ati parcat perpendicular cu copacul, de a cazut copacul longitudinal si au ramas doar rotitele bune


rotitele si 2 usi.... bine si restul e in stare destul de bunicica doar cateva gauri, caroseria de intreptat....am schimbat haionul si parbrizul...pot circula asa dar restul ma costa mult,in jur de 600 euro; pentru mine sunt bani.
Răspuns la discuția avarii ale masinii
Smarian a scris:

Sa stiti ca ma refer la asigurarea „CASCO”. ar trebui sa acopere dauna produsa. Cel mai bine mergeti la asigurator. In practica va puteti lovi de multe obstacole. In conditiile in care asiguratorul nu va despagubeste pt toata paguba produsa atunci chemati in judecata ADP si Primaria in solidar

Bafta multa! Chiar va tin pumnii! Bine ca nu erati in masina!


Multumesc,


Da, bine ca nu eram in masina. In afara de o usa si rotile! totul e distrus.
Răspuns la discuția avarii ale masinii
milika a scris:

nu mamaie, tot dreptul..ma gandeam doar la buget si evident si la banii mei..
insa, nu ma asteptam sa aveti x6, desigur dupa fata..insa e posibil:rofl:


Pai cred ca daca aveam un X6 si dadeam pe cineva in judecata pt despagubiri ma injurau aia.....ce ziceau,a naibi baba cu atatia bani si tot mai vrea!!!!
Răspuns la discuția avarii ale masinii
Smarian a scris:

Sa intelegem ca nu aveti asigurare?



Ba da am.
In cazul asta se poate sa o fac cu asigurarea?