avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1087 soluții astăzi
Forum Activitate anonimul070

Activitate anonimul070

pe titlul de proprietate sunt cu o cota de 1 pe 4 intre timp casa parinteasca a fost locuita de un frate decedat .Mi venit hotararea judecatoreasca ca mostenesc ceea ce am cerut .Intrebarea mea este am cheltuit 80 de milioane ,la fratii mei le au venit cate 10 milioane cheltuieli de judecata acesti bani imi revin mie sau judecatoriei unde a fost procesul .Am vreo sansa s a mi recuperez banii cheltuiti ? daca ei nu platesc?
dreptul de servitute pe care -l c er este de a intra pe proprietatea vecinului intre caseX-( ptr a -mi consolida si a face reparatii la peretele casei mele . Pot obtine in instanta acest drept?
am cerut servitute de trecere in instanta vecinului ptr ca nu ma lasa sa intru in curtea lui sa mi intretin si sa fac consolidari peretelui din spatele casei.La primul termen am avut surprinderea ca vecinul imi cere sa desfiintez tot ceea ce am montat dupa casa adica: ulucele conducta de gaze si sa fc acoperisul intr-o singura apa.Mentionez ca am casa pe hotar nu am autorizatie pe ceea ce am construit dar am autorizatie de consolidare a vechii case recunosc ca conducta si burlanele montate le a montata fara consimtamantul vecinului.Intrebarea mea este :daca am acaparat cativa centimetri ai vecinului imi poate demonta ceea ce am facut si nu pot avea servitute de trecere?.....si inca ceva eu toate acestea le am construit pe durata a 10 ani iar vecinul acum imi cere toate astea ,,,si recunosc ca el nu si a dat acordul ptr montarea burlanelor si a tevii de gaz metan care e cel mai rau lucru care mi se poate intampla? respect