avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate precupcristina11

Activitate precupcristina11



a fost recompensat prin 2 permisii si nu stiu daca si asta afecteaza cu ceva sper sa nu zica ,ca se tine cont si de asta
sa va explic mai clar ,a fost retinut in 25.03.2009(avea 19 ani)
in 18.05.2009 a inceput lucru la bucatarie(si in prezent lucreaza), in 15.08.2010 a facut 21 de ani deci pana atunci a avut castig zi la ziconf. art.76 (legea 275/2006) deci dupa calculele mele are vreo 260 zile castig. iar din 16.08.2010 pana in prezent (fiind major)are 7 zile la luna + ca a facut si 2 cursuri inca 30 zile in concluzie dupa calculele mele acea zi o are castigata de mult nu a avut rapoarte, comportament exemplar , in 14.03.2011 o sa merg in audienta la directorul penitenciarului sa vb cu el si de asta vroiam sa stiu ce sa vb cu el daca ma pot baza pe ceva concret
deci sa inteleg ca acea zi trebuie sa o castige prin muca ?daca e asa el merge la munca de cand e acolo (si in prezent) nu se pune problema, pe mine ma interesa daca ptr acea zi poate sa il bage la comisie eu intentionez sa ma duc in audienta pe 14 sa vb cu dl. director si as fi vrut sa fiu infomata sa stiu ce sa vb cu el
buna seara, am o intrebare daca ma poate lamurii cineva . luna asta pe 18 ar trebui fiul meu sa intre la comisia de eliberare dar... comisiile se tin joia deci pe 17 ptr o zi poate intra in comisie sau nu permite legea acest lucru
exista vre-o portita sa poata intra cu o zi mai repede?
va multumesc pt. sfaturi o sa tin cont de ele ,in mod sigur.
erau minori toti inclusiv fata 14 ani azi am fost la el si mi-au zis castigul este de 356 zile pana in prezent, da oricum m-am obisnuit cu ideea ca mai repede de martie nu o sa vina acasa l-am sfatuit sa fie ca si pana acum de cuminte.sper sa mai reziste pana atunci ptr ca a inceput numaratoarea inversa si e mult mai greu ca pana acum iar acolo problemele se pot isca in orice moment .Ma tem ptr el desi el m-a asigurat ca daca pana acum a fost cuminte o sa fie si de acum incolo da na.......sunt parinte
Răspuns la discuția daunele morale
as dori sa mai stiu daca trbunalul a pus sechestru pe apartamentul pe care il detin si el este ipotecat poate sa il ia?mentionez ca in cauza au fost 4 persoane dar numai bunul meu e ipotecat iar unul nu are nimic iar ceilalti doi au si ei bunuri,cum procedeaza legea in cazul acesta ia de la cine are?
Răspuns la discuția daunele morale
intreb deoarece procesul nostru s-a terminat de aproape 2 ani si inca nimeni nu a venit sa ne ceare banii. (este posibil ca daca nu ii mai cere sa nu mai trebuiasca sa ii dam )cat trebuie sa treaca sa nu mai fim obligati sa ii dam ,asta daca e posibil daca prevede legea asa ceva
conform 275/2006 art.76(b)-din18.05.09 pana in16.08.10 cand a implinit 21 ani castigul prin muca a fost zi la zi iar de atunci pana la 01.11.10 cate 7 zile pe luna +30 zile cursuri la un mic calcul mie mi-au iesit 337 de zile castig (poate nu am calculat bine sa ma corecteze cineva daca gresesc) deci daca prin lege trebuie sa faca efectiv 1/2 din pedeapsa restul zilelor de munca ........#-o sunt munca voluntaraX-(
Discuție daunele morale
incat timp de la data ramanerii definitive a unei sentinte trebuie platite daunele morale?