avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate 18isaw

Activitate 18isaw

Răspuns la discuția Intabularea unei gradini
deci sa inteleg k avand nr topografic ,gradina totusi nu este intabulata
Buna seara
m-ar interesa si pe mine ,dak ma poate ajuta cineva ,(cea ce am vazut k pe acest forum sunt doar profesionisti) urmatoarele:
-ce este intabularea
- un teren intravilan care are numar de casa si numar topografic este sau nu intabulat
- de cativa ani (4 cred) mama i-a dat titlu de proprietate unei pers autorizate( o cunostinta )care a venit de-a facut masuratorile in urma intabularii.De fiecare data zice k nu prea are timp si k dureaza .Cat poate sa dureze?????
-ce ar trebui sa fac !!!!! gradina este intabulata (avand Nr Top.)?sau ar trebui sa mai astept pana termina persoana respectiva ,,,,intabularea,,,
Va multumesc
vasi
Răspuns la discuția custodia copilului minor
Buna.
Ma poate ajuta si pe mine cine cu un raspuns la nedumerirea mea?
Sunt o mama divortata de un an de zile (cu un copil de 11 ani ),am primit copilul in custodie si stam impreuna intr-un apartament cu chirie .Fostul sot nu i-a platit copilului pensia alimentara si l-am dat in judecata ptr a obtine acest drept.Fostul sot vazand aest lucru ,a facut recurs cerand custodia copilului .Eu m-am indragosti de altcineva si vreau sa plec la dansul in alta tara.
Intrebarea mea este;--crede-ti ca o sa pierd custodia copilului?
-o sa pot parasi tara cu copilul dak e in custodia mea ,fara k tatal copilului sa stie?
- in strainatate vreu sa-l dau la scoala si n-o sa ne putem intoarce prea curand ,crede-ti k fostu ma poate opri cumva?
-sau ce ar trebui sa fac sa raman cu copilul si sa putem merge impreuna, la prietenul meu in afara tarii .
Va multumesc
Răspuns la discuția custodia copilului minor
Stoica Ioana a scris:

Competenta, in vederea incredintarii copilului din afara casatoriei , e judecatoria in a carei raza teritoriala domicilieaza paratul .In mod obligatoriu , instanta se va pronunta si asupra intretinerii minorului .
Cat despre dreptul de vizita , daca tatal isi exprima vointa de a-i fi incuviintat , instanta nu poate decat sa verifice oportunitatea acestuia , daca patrararea legaturilor cu tatal e in interesul copilului (si , in genere , este).

Programul se va desfasura intre anumite intervale de timp , cu sau fara posibilitatea tatalui de a lua copilul in vacante , sigur , pe perioade prestabilite , insa si dumneavoastra puteti comunica cu fostul concubin , poate veti ajunge la un consens.

Succes.
buna seara ,va rog sa ma ajute si pe mine cineva .
in urma cu 4 ani de zile am fost implicat intr-un grav accident de circulatie avand partea mea de vina (20%) .Dupa o serie de procese ,am fost urmarit penal,sa dat sentinta definitiva pe data de 23.01.2010. Pedeapsa este 2 ani si 3 luni cu suspendare .In baza art 71 cod penal m-i s-a interzis drepturile prevazute in art 64 alin 1 lit.a ,b, c, cod penal ca pedeapsa accesorie.,---iar mai jos scrie urmatoarele :---in baza art .71 alin.5 cod penal ,sa dispus suspendarea executarii pedepsei accesorii.
Dupa 5 luni de la data sentintei definitive am primit o scrisoare de la politia rutiera ,prin art.97 alin.1 lit.c si art. 114 alin. 1 din OUG 195/ 2002-R. ,sa predau permisul in vederea anularii acestuia.
Intrebarea mea este --Pot sa dau dupa un an de la data sentintei definitive ,de permis(24.01.2011)????
unde gasesc si eu pe net art .respective?
la ce art .ma incadrez ,sa pot da redobandirea????
(i-mi zicea cineva de art 116 lit c)
va multumesc