avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate utilizatorr

Activitate utilizatorr

buna ziua,
pare SF dar se pare ca se poate; cu 6 luni in urma am inchiriat casa unei persoane care se pare ca nu mai detine proprietate adica nu are un domiciliu stabil (decat in vechiul buletin valabil pana in 2013 cu fosta adresa), contractul de inchiriere a fost incheiat pe 6 luni care intre tim a si expirat. La incheierea sau prelungira contractului am constatat ca persoana in cauza are buletin in care este trecuta adresa proprietatii mele si mai mult decat atat este valabil pana in anul 2070, fara ca eu sa fiu intrebat sau sa ma prezit la politie sau oriunde altundeva sa dau cu subsemnatul in privinta asta si ca sa fie totul complet ia facut si fiului sau buletin tot la aceeasi adresa numai ca de data asta valabilitatea este pana in 2013. In trebarea mea este; ce lege ia putut permite sa faca asa ceva fara ca eu sa am cunostinta si fara sa fiu de acord. Cum ar trebui sa procedez in situatia asta? Mentionez ca in momentul de fata nu mai exista contract de inchiriere. Dorinta mea este ca acest idivid sa paraseasca casa si totodata sa dispara adresa mea de pe buletinele lor
va multumesc
este vorba de o curte comuna.........
Mentionez ca nu exista o asociatie deoarece sunt doar doi proprietari iar camerele vor fi montate de o firma autorizata, numai ca celalalt proprietar nu este de acord cu montarea lor si ma ameninta cu un proces pentru violarea intimitatii. Vroiam sa stiu daca are castig de cauza
va multumesc
Buna ziua,
Va rog dati-mi un feedback juridic daca puteti interpreta textul de lege pentru a sti daca voi incalca legea in cazul in care voi instala un sistem de supraveghere video pe o proprietate privata comuna in indiviziune. As vrea sa stiu daca pot fi acuzat de incalcarea legii si care ar fi ea, daca trebuie sa am acordul celorlalti proprietari sau daca pot fi acuzat de violarea intimitatii cum am si fost avertizat.
multumesc