avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1858 soluții astăzi
Forum Activitate adrianagrama

Activitate adrianagrama

Răspuns la discuția ajutor
este nascut in italia dar nu a ajuns la nici o ambasada si nici un consulat ca sa il declare ca la nascut o romanca el nu este de acor ca sa ii faca si acte de ro iar ea nu mai suporta chinul de acolo si ar vrea sa plece de langa el
Discuție ajutor
buna seara as dori sa stiu cum se procedeaza in cazul plecarii cu un minor din italia tinand cont de faptul ca mama este romanca si tatal italian si el nu vrea ca acel copil sa aiba si cetatenie romana si sa paraseasca tara cum se procedeaza se poate intenta un proces aici in ro se poate face ceva pt ca mama si copilul sa ajunga in ro?
Discuție buna ziua
buna ziua,as dori sa stiu cum se procedeaza cu un minor nascut de o mama romanca in italia si de un tata italin in conditiile in care ea ar dori sa plece acasa cu minorul,iar tatal nu este de acord ca sa ii faca si acte de ro mentionez ca nu are decat un certificat italian in care este recunoscut de tata,si nu vrea ca ea si copilul sa paraseasca tara,as dori sa stiu cum se procedeaza si cumo putem aduce acasa cu copilul,fiind nacut de ea si isi doreste sa scape de chinul in care traieste